Хорот и оркестар „Бешикташ” од Истанбул со настап во Тетово

Хорот и оркестарот „Бешикташ” од Истанбул, Турција ќе настапи пред тетовската публика. Во рамки на фестивалот „Меридианс” тие ќе се претстават вечерва со почеток во 21 часот во големата сала на Центарот за култура „Иљо Антески Смок” во Тетово.

„Хорот и оркестарот ќе ги предводи познатиот диригент од Турција, Хамди Демирџиоглу. Влезот е бесплатен за сите заинтересирани“, соопштија од здружението за култура „Артал” од Тетово кои се организатори на фестивалот.

Вчеравечер хорот и оркестарот „Бешикташ” од Истанбул настапија и во Гостивар. Настаните се поддржани од Министерството за култура.

Прочитајте и...  Ненад Тонкин за „Малите суштества од станот што се реновира“ (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ненад Тонкин за „Малите суштества од станот што се реновира“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешните хористки од хоровите на Запро Запров се обединија со „Дафино вино црвено“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва Литературна е-манифестација „Илинден 2020“

Слободен печат

Столеска: Сити, Метрополис и Клуб ФМ рамо до рамо со светските радија – само професионалци можат да создадат тим од професионалци (ВИДЕО)

Слободен печат

Поповиќ: Една од опциите е да започнеме со „Охридско лето“ на 4 август (ВИДЕО)

Слободен печат

Европска поддршка за македонскиот филм – професионално усовршување на младите и афирмираните филмски работници

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Изложбa во КИЦ: „Црно – шарено“ од Дарко Аницин ќе биде отворена во среда

Тони Димков

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Слободен печат

Книжарницата на Литература.мк со пристор од 500 м2 нуди можност за литературни читања, поетски средби и промоции на книги

Слободен печат

Арсов: МКЦ започна со музичка програма во соработка со Кино Шишка од Љубљана

Слободен печат

Андоновски: Наградите се важни за нас коишто пишуваме на т.н мали јазици, креативноста нуди разни форми на слобода

Слободен печат

Скулпторот Саздовски ја претставува Македонија во проектот „100 земји, 100 маски“: Уметниците секогаш наоѓаат инспирација, дури и во состојба на криза

Слободен печат