Tag : оркестар

Вести Скопје Слајдер

Градскиот дувачки оркестар го честиташе Денот на независноста (ФОТО+ВИДЕО)

Алек Стојковски
Градскиот дувачки оркестар по повод државниот празник Денот на независноста одржаа параден/маршовски концерт во центарот на Скопје. Маршутата на движење на оркестарот кој го започна...
Културен печат

Филхармонија: Со концертот „Песни за земјата“ од Малер почна новата филхармониска сезона

Тони Димков
Новата сезона 2020/21 на Филхармонијата почна со ремек-делото за два гласа и оркестар „Песни за земјата“ од Густав Малер. Со оркестарот како солисти настапија тенорот...
Култура

„Парк фестивал“ во Гостивар: „Ну Погоди!“ ја воодушеви и публиката

Слободен печат
Пред голем број на посетители, почитувајќи ги сите протоколи неопходни во време на пандемија, под отворено небо, во прекрасниот парк лоциран покрај реката Вардар, се...
Вести Македонија Слајдер

Промена на државните знамиња пред Владата (ВИДЕО)

Слободен печат
Гардата на Армијата на Македонија денеска точно напладне изврши промена на државните знамиња пред платото на Владата. Свечениот чин е проследен од воениот оркестар на...
Вести Култура

Традиционален концерт на мандолинскиот оркестар „Скопје“

Слободен печат
Мандолинскиот оркестар „Скопје“ традиционално и оваа година на 24.12.2019 година со почеток во 20.30 часот ќе го одржи својот новогодишен концерт под диригентска палка на...
Забава Магазин

Збунето куче се појави на сцената, го украде шоуто и ја насмеа публиката (ВИДЕО)

Слободен печат
Кога светски познатиот Виенски камерен оркестар настапи на 31. меѓународен фестивал во Измир во Турција, се случи нешто што никој во публиката не можел ниту...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Вечерва величествен концерт на „Кралот на валцерот“ Андре Риу

Слободен печат
Вечерва со почеток во точно 20 часот, во Вип Арената „Борис Трајковски” во Скопје, македонската публика ќе има ексклузивна можност да биде дел од величествениот...
Култура

Хорот и оркестар „Бешикташ” од Истанбул со настап во Тетово

Хорот и оркестарот „Бешикташ” од Истанбул, Турција ќе настапи пред тетовската публика. Во рамки на фестивалот „Меридианс” тие ќе се претстават вечерва со почеток во...
Вести Култура

„Коха Диторе”: Оркестарот на Македонската опера го саботира концертот на албанскиот тенор Љахај

МИА Агенција
Гала-концертот на тенорот со светска слава по потекло од Косово, Рам Љахај, кој се одржа синоќа во Скопје, за малку ќе пропаднеше, поради одбивањето на...