ХИТ фотографија: Како е да се биде мајка, а да се работи од дома? (ФОТО)

Поради коронавирусот луѓето ширум светот се адаптираат на новиот животен стил, односно да седат дома, и доколку е возможно, да работат само од дома. 

Една од првите мерки кои државите ги воведоа против ширењето на заразата беше затворањето на градинките, училиштита и универзитетите, бидејќи и (нај)младите се преносители на Ковид-19. Освен учениците и студентите кои сега треба да се навикнат на учење од далечина односно онлајн, пред компјутер, така и многу просветни работници ги претвараат своите дневни или спални соби во училници.

Голем дел од просветните работници можеби и никогаш не се појавиле пред камера, а сега се соочуваат со еден сосема нов процес на едуцирање и оценување пред камера, па поради тоа учениците и студентите знаат да се шегуваат на сметка на своите анксиозни наставници и професори.

Прочитајте и...  Одлична идеја за денешниот ручек - Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Така, едно девојче од Србија се сочувствувало со новите обврски и стрес на својата мајка која одржува настава од дома, па на вратата од просторијата каде го одржувала часот, залепила лист на кој пишува: „Мама држи настава (од) 9 до 12 часот, НЕ ВЛЕГУВАЈ!“, а го надополнила со одоговри на „најчесто поставуваните прашања“, како „Не знам што ќе вечераме“ , „Во твојата соба“, „Не знам“, „Не“, „За перење е“, и „Во 12 часот!“.

Фотографијата ги стопли срцата ширум Србија:

Инаку, трендот на „спасувањето“ мајки кои работат од дома е првично забележан на „друга врата“ во Австралија, а пораката на листот гласи исто како и на девојчето од Србија, од каде и најверојатно се инспирирало.

Прочитај повеќе

Манекенката Софија Ричи ја прекина врската со поранешното момче на Кортни Кардашијан!

Слободен Печат

Трансродова пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

Слободен Печат

Жена се обидела да ја силува пејачката Рада Манојловиќ додека миела раце во тоалет!

Васко Спасоски

Пет месеци од трагедијата во која загинаа НБА кошаркарот Коби Брајант и неговата ќерка, семејството доживеа огромна среќа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Велевска позира во тесни и кратки пижами, а позата која ја направи кажува многу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова е жената која за малку ќе го „украдеше“ Доналд Трамп од рацете на Меланија! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Познатиот рокер Ален Исламовиќ во борба против мигрантите влегува во политички води!

Васко Спасоски

Два милиони лајкови на една фотографија: Леди Гага само малку ги покажа градите (ФОТО)

Васко Спасоски

Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Слободен Печат

Тага која не престанува: Мајката на познатиот музичар прозборе две години по неговото самоубиство! (ФОТО)

Васко Спасоски

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски