Tag : онлајн настава

Вести Регион

Романија: Учениците во Букурешт од утре на онлајн настава, маската ќе биде задолжителна и на отворено

Слободен печат
Учениците во романскиот главен град, Букурешт од утре ќе продолжат со онлајн настава, а носењето на маска ќе биде задолжително и на отворено, изјави портпаролот...
Вести Регион

Албанија се подготвува за онлајн настава

Илинка Иљоска
Поради зголемениот број заразени со Ковид-19, посебно меѓу просветните работници, Албанија размислува наставата со физичко прсисуство на учениците, која почна на 14 септември, да ја...
Вести Свет

Ковид-19 „гази“ во Русија: Повисоките одделенија во училиштата во Москва на онлајн настава во наредните две недели

Слободен печат
Властите на Москва денеска соопштија дека голем број на ученици од понеделник ќе преминат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Со мерката...
Вести Македонија

Сè повеќе ученици следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено, вели МОН

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од...
Вести Македонија Слајдер

Протест против онлајн настава во Куманово: Ако може да работат игротеки и ноќни клубови, можеме и ние на училиште

Слободен печат
Ученици од Куманово денеска излегоа на мирен протест и побараа настава со физичко присуство во училиштата. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски...
Вести Македонија

За утре во Македонска Каменица: Најава за повторен бојкот на онлајн наставата

Слободен печат
Родителите на учениците кои учат во четврто и во петто одделение при деветолетката ,,Св.Кирил и Методиј” во Македонска Каменица за утре најавуваат продолжување на протестите...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Училишната година почна: Некој онлајн, некој офлајн, некој со бојкот

Михаило Донев
Во ковид услови од вчера започна новата учебна година, а учениците кои почнаа да следат онлајн настава вчера го одржаа својот прв регуларен час преку...
Вести Македонија Слајдер

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат
Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека првиот училиштен ден мина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ д-р Николче Шулевски: Националната платформа нуди квалитетна настава која може да биде подобра и од класичната (ВИДЕО)

Михаило Донев
Во една сосема поинаква атмосфера од денеска започнува новата учебна година во земјава, која како резултат на пандемија со коронавирусот во земјава во најголем дел...
Вести Македонија Слајдер

Адеми на став: Наставата треба да биде со физичко присуство

Слободен печат
Меѓуинституционалната соработка, особено со Министерството за здравство и со Комисијата за заразни болести, е клучна и наставата во новата учебна година посакува да се организира...