1 C
Скопје

ХЕРОЈСКИ ПОДВИГ: Го победи ракот и по четврти пат го преплива Ла Манш!

Американската пливачка на долги патеки во вторникот наутро го преплива каналот Ла Манш не еднаш, не двапати, не трипати, туку четирипати непрекинато! Пливаше 54 часа и 10 минути!

– Не можам да поверувам дека успеавме! Уморна сум, потребен ми е одмор – рече Томас за „Би-Би-Си“.

Доколку постојат посебни награди за вистински спортски подвиг и достигнувања, тогаш таа награда оваа година мора да ја добие Сара Томас (37).

Сара е првата личност во историјата со ваков успех, требаше да препливаш околу 130 километри, но поради силни морски струи мораше да ја менува траекторијата и така преплива скоро 210 километри!

Нејзиниот успех е уште поголем ако се знае дека пред една година го заврши лекувањето на рак на дојка, па овој подвиг го посвети на сите кои го преживеале истото.

Прочитајте и...  Почнаа проблемите за наследниците, Марадона имал милионски долгови?

Таа се занимава со пливањето од 2007 година, а Ла Манш го преплива уште во 2012 и 2016 година.

Официјалниот набљудувач Кевин Марфи истакнал дека е ова е вистински триумф, таа ги тестирање границите на издржливост. Нешто што инспирираше, сите беа емотивни..

Поврзани вести

НБА кошаркарот на кој му починаа седум члена на семејстово од корона, сега и тој е позитивен

Слободен печат

Ванеса Брајант прозборе за животот без Коби: Во еден момент се смеете, а во друг не ви се живее

Слободен печат

Арсенал и Озил се договорија, фудбалерот се сели во Фенербахче

Слободен печат

Неверојатно: „Буцкото“ од Конго има само 89 килограми!?

Слободен печат

СП Египет: Ракометарите на поправен против домаќинот

Слободен печат

Циркус пред Австралија Опен: Тенисерите ни криви ни должи заглавени во собите 14 дена?

Слободен печат

Остави Коментар