ХЕРОЈСКИ ПОДВИГ: Го победи ракот и по четврти пат го преплива Ла Манш!

Американската пливачка на долги патеки во вторникот наутро го преплива каналот Ла Манш не еднаш, не двапати, не трипати, туку четирипати непрекинато! Пливаше 54 часа и 10 минути!

– Не можам да поверувам дека успеавме! Уморна сум, потребен ми е одмор – рече Томас за „Би-Би-Си“.

Доколку постојат посебни награди за вистински спортски подвиг и достигнувања, тогаш таа награда оваа година мора да ја добие Сара Томас (37).

Сара е првата личност во историјата со ваков успех, требаше да препливаш околу 130 километри, но поради силни морски струи мораше да ја менува траекторијата и така преплива скоро 210 километри!

Нејзиниот успех е уште поголем ако се знае дека пред една година го заврши лекувањето на рак на дојка, па овој подвиг го посвети на сите кои го преживеале истото.

Прочитајте и...  Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Таа се занимава со пливањето од 2007 година, а Ла Манш го преплива уште во 2012 и 2016 година.

Официјалниот набљудувач Кевин Марфи истакнал дека е ова е вистински триумф, таа ги тестирање границите на издржливост. Нешто што инспирираше, сите беа емотивни..

Прочитај повеќе

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат

Барселона најде купец за Дембеле

Слободен печат

Педро ја продолжува кариерата во Серија А!?

Слободен печат

Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Слободен печат