Tag : Би-Би-Си

Вести Свет

Владата на Британија размислува за намалување на финансирањето на Би-Би-Си

МИА Агенција
Владата на Велика Британија размислува за промена во начинот на финансирање на јавниот сервис Би-Би-Си, со што значително ќе се намали финансирањето на таа телевизија....
Вести Свет Слајдер

Би-Би-Си „ловеше“ што е факт, а што лага во говорот на Трамп

МИА Агенција
Претседателот Доналд Трамп го одржа својот трет говор за состојбата на нацијата, мешајќи факти со лаги во своето обраќање до нацијата, јави Ен-Би-Си. Медиумот изврши...
Останатo Спорт

Би-Би-Си го „скенира“ Ѓоковиќ: Чекањето во ред за леб и млеко како дете му ја дава силата за успесите

Слободен печат
Ѓоковиќ во маратонско финале кое траеше четири часа во пет сета го победи Доминик Тим. Српскиот тенисер притоа успеа да направи пресврт бидејќи губеше со...
Ви Препорачуваме Кошарка Спорт

Би-Би-Си се посрамоти: Наместо Брајант го „погреба“ Леброн Џејмс

Слободен печат
Имено, Би-Би-Си ги помеша Коби Брајант и Леброн Џејмс и во веста за трагичната смрт на еден од најдобрите кошаркари во историјата, тие ставија фотографии...
Вести Свет

Генералниот директор на Би-Би-Си најави заминување од функцијата

Слободен печат
Генералниот директор на Би-Би-Си Тони Хол соопшти дека по седум години, на лето ќе се повлече од функцијата.Тој потенцираше дека тоа било тешка одлука. –...
Вести Регион Слајдер

Би-Би-Си пишува за аерозагадувањето на Балканот: Градовите се меѓу најзагадените во светот

Слободен Печат
Во градовите ширум јужна Европа нивото на загадување достигна опасни размери, а тоа се должи на сувото и ведро време, како и недостатокот на ветер,...
Останатo Спорт

„Би-Би-Си“:  Олимписките игри 2030 може да се вратат во Сараево?

Слободен печат
Шефот на комисијата која ги разгледува апликациите за ЗОиИ 2030, Октавиа Морариу,  открива дека домаќинот ќе се избира помеѓу Солт Лејк Сити кој беше организатор...
Вести Свет

Грета Тунберг ќе биде водителка на емисија на Би-Би-Си на Божиќ

Слободен печат
Младата шведска активистка за климата, Грета Тунберг, ќе биде гостин-водител на британското радио Би-Би-Си во текот на божиќните празници. Традиционално, Би-Би-Си во текот на празникот...
Вести Свет

Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Слободен печат
Владата на Велика Британија и војската прикриле веродостојни докази за воени злосторства извршени од британски војници против цивили во Авганистан и Ирак, покажа истрагата на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА НОВИНАРКА ОД БИ-БИ-СИ: Никој не знае што и се случило, семејството во шок (ФОТО+ВИДЕО)

Ана Анастасовска
Младата, популарна водителка на Би-Би-Си, Хана Јусуф, почина ненадејно на 27-годишна возраст. „Хана беше посветен професионалец и мост помеѓу медиумите и заедницата и посветено помагаше...