Грин: УСАИД е посветена на тоа да го поддржува напредокот на Северна Македонија кон евроатланските цели

Посветени сме на Северна Македонија и на нејзиниот непрекинат развој. Земјата има историска можност да обезбеди иднина во евроатлантските институции, вклучително НАТО и ЕУ. Организацијата УСАИД е посветена на тоа да го поддржува напредокот на Северна Македонија кон остварувањето на овие цели.

Ова денеска го изјави администраторот на УСАИД Марк Грин на заедничката прес-конференција со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Грин нагласи дека УСАИД планира да охрабри повеќе приватни инвестиции, истакнувајќи оти инвестираат во работна сила, во вештини, негување на прептриемништвото, помагајќи им на лидери од индустријата да инвестираат во мали и средни претпријатија.

– Веруваме дека со искористувањето на моќта на приватните претпријатија и партнерствата меѓу приватниот и јавниот сектор и тогаш можеме да погледнеме кон една попросперитетна иднина, рече Грин.

Прочитајте и...  Тајланд одобри нацрт-закон за пристап до канабис за медицински цели

Тој како најуспешни програми на УСАИД, кој е присутен во земјава од 1993 година, ги спомена Универзитетот на Југоисточна Европа и компанијата за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х.

– Утрово посетив неколку корисници на помошта – ФХ3Х и Универзитетот на Југоисточна Европа. ФХ3Х добива огромни награди и е препознаено во целиот свет и е дел од најдобрите филмови кои ги имаме видено во нашево време. Пред неколку години тоа беше мал тим со големи соништа. Немаа пристап до обука, до објекти и им требаше само малку помош да си ги остварат соништата. Токму тука дојде УСАИД. Ние обезбедивме финансиска поддршка и деловни обуки, рече Грин.

Вицепремиерот Кочо Анѓушев, од своја страна, нагласи дека УСАИД е организација што даде најголема поддршка за нашата држава на патот на демократијата и евроатлантските интеграции од независноста на државата.

Прочитајте и...  САД успешно тестираа далечинско лансирање на нуклеарна ракета со команда од воздух

– Тоа е институцијата што ги поддржа македонските граѓани и македонската држава да бидат на правиот пат да стигнеме до оваа точка до која денеска се наоѓаме, и да го измениме нашето општество во насока на транспарентност, демократија, просперитет.

Истакна дека на средбата со Грин отвориле нови теми за економска соработка.

– Јас го отворив прашањето за креирање на централна единица за креирање на јавни приватни партнерства кои сметаме дека се иднината за развојот на економијата, дека не може економијата во нашата држава да се развива само врз база на државни инвестиции, рече Анѓушев.

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат