Tag : усаид

Вести Економија Слајдер

Обезбедени 16 милиони долари за нашата држава, наменети за намалување на корупцијата

Слободен печат
Министерката за финансии Нина Ангеловска и претставникот на Канцеларијата на УСАИД во земјава Ерик Јановски потпишаа договор со кој Владата на САД обезбеди 16 милиони...
Вести Македонија

Дополнителна поддршка од близу 16 милиони долари од УСАИД

Слободен печат
Владата на денешната седница го прифати усогласениот текст на амандманот бр.3 на Договорот за грант меѓу нашата држава и САД, од програмата УСАИД, кој го...
Вести Регион

Нема американска помош за БиХ доколку властите не го решат прашањето околу трговијата со луѓе

Слободен печат
По предупредувањето на заменик директорката на УСАИД, Бони Глик дека САД ќе мораат да ја укинат цела помош за БиХ, доколку власта не е способна...
Вести Економија

Над 1 милион франци за јакнење на локалната демократија во 18 општини

Слободен печат
Во рамките на проектот за зајакнување на општинските совети, Програмата за развој на обединетите нации (УНДП) потпиша договор за соработка со 18 општини:  Центар, Куманово, Брвеница, Желино, Гостивар,...
Вести Економија

ФИТР во партнерство со УСАИД ги зајакнува претприемачките вештини кај младите

МИА Агенција
Фонд за иновации и технолошки развој и Агенцијата за меѓународен развој на Соединетите Американски Држави (УСАИД) денеска потпишаа меморандум за соработка, со кој двете агенции...
Вести Скопје

Пет професори од Шумарски факултет направија студија за ревитализација на Водно- Градот денеска ја презентираше

Слободен печат
Град Скопје денеска ја презентира финалната Студија за  ревитализација на Водно изработена во соработка со Шумарскиот факултет со која се предвидува ревитализација и пошумување на...
Вести Македонија

Грин: УСАИД е посветена на тоа да го поддржува напредокот на Северна Македонија кон евроатланските цели

Слободен печат
Посветени сме на Северна Македонија и на нејзиниот непрекинат развој. Земјата има историска можност да обезбеди иднина во евроатлантските институции, вклучително НАТО и ЕУ. Организацијата...
Вести Македонија

Администраторот на УСАИД Марк Грин го посети Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат
Марк Грин, администраторот на Агенцијата за меѓународен развој на Соединетите Американски Држави (УСАИД) денеска го посети Универзитетот на Југоисточна Европа. Со работата и резултатите на...
Вести Економија

Реформи во земјоделството, висок квалитет во млекопроизводството за пласман на пазарот

МИА Агенција
Земјоделски реформи во производството на индустриски култури и промени во модернизацијата и повисок квалитет во млекопроизводството се главните аспирации на Министерството за земјоделство, на експертите...
Вести Економија

Ангеловска – Брнз: САД континуирано вложуваат во просперитетот на македонскиот народ

Слободен печат
Соединетите Американски Држави се 25 години вистински пријател на Република Северна Македонија, кој на дело ја покажува важноста на  градењето на мостови меѓу државите. И иако...