Грешка во системот на „Четџипити“ ги загрижи корисниците

Опен АИ, ЧетГПТ/ Фото: Jonathan Raa/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Грешката во системот на „Четџипити“ им овозможи на некои корисници да ги видат насловите на разговорите на другите корисници, изјави првиот човек на оваа апликација, пренесува „Би-Би-Си“.

На социјалните мрежи „Редит“ и „Твитер“, корисниците споделија слики од стари разговори за кои напишаа дека не се нивни. Извршниот директор на „ОпенАИ“, Сем Алтман, рече дека компанијата се чувствува „ужасно“, но „значајната“ грешка сега е поправена. Сепак, многу корисници остануваат загрижени за приватноста на платформата.

Милиони луѓе го користат „Четџипити“ за изготвување пораки, пишување песни, па дури и кодови, откако беше лансиран во ноември минатата година. Секој разговор со четботот е зачуван во архивите на корисникот, каде што може повторно да се посети подоцна. Но, уште во понеделникот, корисниците почнаа да гледаат како се појавуваат разговори во нивната историја што тие тврдат дека ги немале со четботот.

Еден корисник на „Редит“ сподели фотографија од нивната историја на разговор, вклучувајќи наслови како „Развој на кинескиот социјализам“, како и разговори на мандарински јазик. Во вторникот, компанијата изјави за „Блумберг“ дека накратко го оневозможила четботот доцна во понеделникот за да ја поправи грешката. Тие исто така рекоа дека корисниците не можеле да пристапат до вистинските разговори.

Грешката предизвика загриженост кај корисниците кои стравуваат дека нивните приватни информации би можеле да бидат објавени преку алатката. Се чинеше дека дефектот укажува дека „ОпенАИ“ има пристап до разговори со корисници.

Политиката за приватност на компанијата вели дека корисничките податоци, како што се известувањата и одговорите, може да се користат за да се подобри моделот. Но, тие податоци се користат само откако ќе се отстранат информациите за лична идентификација.

Грешката, исто така, доаѓа само еден ден откако „Гугл“ го претстави својот четбот „Бард“ пред група бета-тестери и новинари. „Гугл“ и „Мајкрософт“ се борат за контрола на растечкиот пазар на алатки за вештачка интелигенција.

Ботот на „Мајкрософт“ почна да се однесува чудно: Се заканува, лаже, кажува расистички вицови

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот