• вештачка интелигенција

Шест милиони долари казна за телефонски роботски повици со гласот на Бајден

Со казна од шест милиони долари се соочува политички консултант кој организирал таканаречени роботски повици со гласот на американскиот претседател Џозеф Бајден за да бидат испратени до граѓаните во американската сојузна држава Њу Хемпшир. Гласот – дело на вештачката интелигенција, беше искористен за да ги одврати гласачите да гласаат за Бајден – објави американската Федерална …

Шест милиони долари казна за телефонски роботски повици со гласот на Бајден Read More »