ГАЛЕРИЈА | Високата мода на дело: Кан „гори“ од елеганција и гламур

кански фестивал
Фото: Profimedia

Филмскиот фестивал во Кан, најпрестижниот и најпопуларен фестивал во светот на кинематографијата, започна на 6 јули, а до 17 јули ќе имаме можност да ја погледнеме парадата на некои од најдобро облечените жени на планетата, како на црвениот тепих, така и надвор од него. 

Патриција Глорија
Патриција Глорија / Фото: Profimedia

Секоја вечер познатите светски дами парадираат во своите гламурозни креации и скапоцен накит на црвениот тепих. 

Кендис Свонпул, Карла Џинола
Кендис Свонпул (десно) и Карла Џинола (лево) / Фото: Profimedia

A, бидејќи овој фестивал е центарот на филмските и други елити, црвениот тепих е вистински моден деликатес за гледачите и критичарите.

Ноел Капри Бери
Ноел Капри Бери / Фото: Profimedia

Елеганцијата е на својот врв, а може да се забележи дека повеќето дами избрале раскошни креации во изразито светли нијанси – бела, беж, нежно розова, боја на шампањско…

Леони Хана
Леона Хана / Фото: Profimedia

Слоеви и слоеви од тул, голи грбови, помпезни карнери, светки, пердуви, длабоки изрези и деколтеа вредни за внимание – на фестивалот има сè, а најмалку едноставност.

Марион Котијар
Марион Котијар / Фото: Profimedia

Сепак, по една година пандемија во која високата мода беше на маргините, вистинско освежување е да се ужива во вакви екстравагантни изданија.

Дијана Кругер, Ева Херцигова
Дијана Кругер (лево) и Ева Херцигова (десно) / Фото: Profimedia
Лорена Реј, Мишел Салас
Лорена Реј (лево) и Мишел Салас (десно) / Фото: Profimedia

 

 

Видео на денот