Tag : филмски фестивал

Вести Култура Слајдер

Повик за онлајн-учество на фестивалот за млади „Џифони Македонија 2020“

Слободен печат
Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ги повикува сите ученици од средните и од основните училишта да се пријават за учество на осмото издание на...
Вести Култура

Македонска онлајн-делегација на јубилејниот 50. Филмски фестивал „Џифони”

Слободен печат
Тринаесет средношколци од нашата земја, од вчера преку видеостриминг и конференциска врска го следат јубилејното 50. издание на најголемиот филмски фестивал за деца во светот...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Моника Белучи и кога носи фустан е посекси од нејзините разголени колешки! (ФОТО)

Васко Спасоски
На Филмскиот фестивал во Таормина, Сицилија, 55-годишната Моника Белучи се појави во бордо фустан и црна чантичка од Долче и Габана. Креацијата со тантела одлично...
Културен печат

Филозофски филмски фестивал: Пролетни онлајн миграции

Тони Димков
Филозофскиот филмски фестивал своето 10-то издание го реализира онлајн. Со мото „Пролетни онлајн миграции“ од 21 до 31 мај околу 30 филмови и други фестивалски...
Културен печат

Документарен филм: „Господата од современа“ во селекцијата на „Хот докс“

Тони Димков
Документарниот филм „Господата од современа“ во режија на Ана Алексовска, во продукција на „Лист“, е селектиран на овогодишното издание на „The Changing Face of Europe“,...
Вести Култура

Екипата на „Врба“ на црвениот тепих на светската премиера на филмот во Рим (ФОТО)

Слободен печат
Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“...
Вести Култура

Почнува осмото издание на Тетовскиот интернационален филмски фестивал „Ода“, ќе се прикажат 105 филмови

Слободен печат
Од утре па до 13 октомврир се одржува Тетовскиот интернационален филмски фетивал „Ода“. На фестивалот ќе бидат прикажани вкупно 105 филмови. Исто така и Македонскиот...
Еспресо Мода

ФУСТАНОТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА: Се појави во провокативно издание, но направи и еден погрешен чекор (ФОТО)

Слободен печат
Ветерот откри нешто повеќе од она што манекенката планираше да го покаже...
Вести Култура

„Медена земја“ и уште два македонски филма на фестивал во Нанси

МИА агенција
Во францускиот град Нанси синоќа беше отворено јубилејното 25. издание на Меѓународниот филмски фестивал (ФИФН) на кој во натпреварувачкиот дел се два филма на македонски...
Галерија Еспресо Мода

Филмски фестивал во Венеција: НАЈДОБРО ОБЛЕЧЕНИ ѕвезди кои досега се прошетаа по црвениот тепих (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Оваа година се одржува 76. по ред Филмски фестивал во Венеција. Најстариот филмски фестивал на светот собра познати личности од сите области на шоу бизнисот,...