ГАЛЕРИЈА | Трагедијата во Турција и Сирија во дваесет фотографии

Земјотрес Турција/ Фото EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Постојат некои моменти кога за фотографите е многу тешко да го стиснат копчето на апаратот и да направат фотографија. Вакви беа и моментите забележани во несреќата во Турција и Сирија.

Според најновиот извештај, над 5.000 луѓе загинаа во земјотресите кои ги погодија овие две држави. Официјалниот претставник на АФАД, Орхан Татар, на брифинг со новинарите изјави дека 20.426 лица се повредени, додека 5.775 згради се уништени од земјотресот, по што се случиле 285 последователни потреси.

Операциите за пребарување и спасување се изведуваат на многу ниски температури, а во некои градови се покриени со снег, а луѓето таму, понекогаш и со голи раце, се борат да го спасат секој можен живот.

Некои од фотографиите може да бидат вознемирувачки:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот