ВИДЕО: Неверојатни снимки од Турција, огромни станбени згради се рушат како кули од карти

Тврдината во Газиантеп, стара 2.200 години, е срамнета со земја / Фото: Твитер

На социјалните мрежи постојано се објавуваат нови и нови снимки од катастрофалните земјотреси во Турција, кои одзедоа десетици илјади животи.

Материјалната штета е непроценлива, соопштија властите. Огромни станбени згради се уриваа како кули од карти, а видеата го покажуваат размерот на уништувањето во двата потреса со јачина од 7,7 и 7,8 степени според Рихтеровата скала.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот