Tag : Згради

Вести Ви Препорачуваме Економија

Енергетски ефикасните згради трошат и по 6 пати помалку струја

Весна Дамчевска
Таму каде што има можност за парно греење, зградите што ќе се градат задолжително да се приклучат на системот, новите станари, исто така, да мора...
Вести Економија

Градежна комора – РЕК: Објектите да се загреваат со енергетски ефикасни уреди

Слободен печат
За Градежната комора при Сојузот на стопанските комори е прифатлив предлогот на Регулаторната комисија за енергетика со Законот за градба инвеститорите да бидат обврзани за...
Вести Свет

Трамп најави уривање на згради во комплекс за тестирање нуклеарни горива

Слободен печат
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави уривање на десет контаминирани згради на некогашниот државен лабораториски комплекс за тестирање нуклеарни горива и течен метал во...
Вести Скопје

Дезинфекцирани 162 влеза на колективни згради во Општина Чаир

Слободен печат
Заврши акцијата за дезинфикација на 162 влеза во колективни згради на территоријата на Општина Чаир, како дел од превентивните мерки за заштита од вирусот Ковид-19....
Вести Македонија

Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради со пари од резервните фондови на станарите

Слободен печат
Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории...
Вести Скопје

Во Карпош се врши вонредна дезинфекција на згради

слободен печат
Општина Карпош од денеска почнува вонредна дезинфекција на станбените згради кои имаат повеќе од осум домаќинства. – Дел од комуналните служби на Општината ќе вршат...
Вести Економија

РКЕ бара да не се издава одобрение за градење на зграда без обврска за приклучок за парно

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ќе инсистира со новиот закон за градба, што се подготвува при издавање одобрение за градба инвеститорите да се обврзат дека...
Вести Свет

Најмалку четворица загинаа во разорниот земјотрес во Турција

Слободен Печат
Најмалку четворица мртви и двајца повредени е првичниот биланс од силниот земјотрес во Турција. Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу потврди дека досега...
Вести Економија

Рекорден број супер високи згради се завршени во 2019 година

Слободен печат
Дури 126 згради со висина од над 200 беа завршени во 2019 година. Меѓу нив се и 26 „супер високи“ згради со висина од најмалку...
Вести Регион

ПОСЛЕДНИ ПОДАТОЦИ ОД АЛБАНИЈА: Оштетени се 1.183 објекти, а евакуирани 3.224 лица

Слободен печат
Се прошири списокот на оштетени објекти, како и на погодени области, од катастрофалниот земјотрес кој ја потресе Албанија на 26 ноември. Последните податоци од досега...