ФОТО: Наскоро ќе се реконструира катедралата Нотр Дам

Реконструкција на катедралата Нотр Дам / Фото: EPA-EFE/THOMAS SAMSON / POOL MAXPPP OUT

Катедралата Нотр Дам во Париз е конечно доволно обезбедена за да започне да се работи на нејзина реставрација по големиот пожар во април 2019 година, кога покривот и кулата беа уништени, пренесува Гардијан.

Државната агенција која го надгледува процесот на реставрација денеска објави дека работата за обезбедување на структурата е завршена. Оваа работа започна веднаш по пожарот на 19 април 2019 година.

Реконструкција на катедралата Нотр Дам, септември 2021 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON / POOL

Столари, експерти за скелиња, професионални алпинисти, механика на органи и други учествуваа заедно во оваа работа, која вклучува инсталација на привремени конструкции за стабилизирање на познатите кули и sидови на големата покривна конструкција, како и специјален „чадор“ што ја штити зградата од дожд.

Работата за реновирање ќе започне наесен, а другите работи ќе започнат во текот на зимата.

Реконструкција на катедралата Нотр Дам, септември 2021 / Фото: EPA-EFE/THOMAS SAMSON / POOL MAXPPP OUT

Агенцијата сака да ја постигне целта на претседателот Емануел Макрон да им овозможи на посетителите да влезат во катедралата во 2024 година, кога Париз ќе биде домаќин на Олимписките игри.

Извор: Гардијан

Видео на денот