Tag : нотр дам

Вести Свет

Макрон се заблагодари: Не ги забораваме сите што ја спасија катедралата Нот Дам де Париз (ВИДЕО)

Слободен печат
Во видео објавено на социјалните мрежи францускиот претседател Емануел Макрон ја повторува „благодарноста на нацијата” до „спасувачите, донаторите и градежниците” на катедралата Нот4 Дам де...
Вести Свет

ПАРИСКИТЕ МЕДИУМИ ТВРДАТ: Генералот задолжен за обнова на Нотр Дам имал месечен надоместок од 14.000 евра

Слободен печат
Кога прв пат по повеќе од два векови нема да се одржи Божиќната миса во париската катедрала Нотр Дам, неделникот „Канар аншене” пишува дека поранешниот...
Вести Свет

ПОЖАРОТ ВО АПРИЛ ЈА ПРЕКИНА ТРАДИЦИЈАТА: Нотр Дам првпат по два века без божиќна миса

Слободен печат
Француската катедрала Нотр Дам оваа година нема да одржи божиќна полноќна миса, што е првпат за повеќе од два века. Во катедралата, која во април...
Вести Свет

Специјално јавно тело ќе ја следи обновата на катедралата Нотр Дам

Слободен печат
Одборот на доверители на новото јавно тело кое ја надгледува обновата на париската катедрала Нотр Дам денеска ќе се состане по првпат. Францускиот претседател Емануел...
Вести Свет

Франција ќе бара стручна помош од Русија

Слободен печат
На Франција можеби ќе и биде потребна стручна помош од Русија во обновата на катедралата Нотр Дам, која изгоре во април, изјави француската амбасадорка во...
Вести Свет

Нови протести на „Жолтите елеци“

Слободен печат
Француското граѓанско движење „Жолти елеци“ денеска после подолг период продолжуваат со протестите. Протести се најавени во Париз, Бордо и Монпеље. Градските власти на Париз како...
Вести Свет

Во Франција поднесена тужба за загадување со олово по пожарот во Нотр Дам

Слободен печат
Француската асоцијација Робин де Боа соопшти денеска дека поднела тужба до парискиот суд поради намерно загрозување на човечки животи од испарување на олово во пожарот...
Вести Свет

Предупредување од архитектите: Нотр Дам е небезбеден за реновирање

Слободен печат
Архитектите предупредуваат дека катедралата Нотр Дам се уште е небезбедна за да започне процесот за реставрација и реновирање. Според нив, целиот објект треба дополнително да...
Вести Свет

Нотр Дам: Неизгасната цигара или електричен дефект можни причини за пожарот

Слободен печат
Како што денеска сооппти Јавното обвинителство на Париз, неизгасната цигара или дефекти во електричната инсталација се можни причини за пожарот во париската катедрала Нотр Дам,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

По големиот пожар одржана првата миса во Нотр Дам, еден детаљ го привлече вниманието (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Богородичната црква во Париз синоќа беше одржана првата миса по големиот пожар кон средината на април, што уништи голем дел од катедралата. Мисата, што...