ФОТО | Контроверзен избор за убавина: Бела жена ќе ја претставува Зимбабве на Мис Универзум

Брук Брук-Џексон / Фото: Инстаграм/Мис Универзум Зимбабве

Манекенката Брук Брук-Џексон победи на годинашното издание на националниот избор за убавина Мис Универзум во Зимбабве и ќе ја претставува својата држава на големото меѓународно натпреварување, кое ќе се одржи на 18 ноември годинава.

„Јас сум горда што сум од Зимбабве. Оваа победа ми е шок, но и изненадување во исто време. Едвај чекам да ја претставувам мојата земја, како кралица на Зимбабве, на натпреварот во Ел Салвадор. Јас се занимавав со манекенство во последните неколку години во Кејптаун, а и патував многу, но ова е моја прва победа на избор за убавина“, изјави 21-годишната манекенка.

Брук Брук-Џексон / Фото: Инстаграм/Мис Универзум Зимбабве

Нејзината победа предизвика измешани реакции кај јавноста во Зимбабве. Иако многумина сметаат дека таа достојно ќе ја престави државата, со оглед на тоа што е исклучително убава девојка, дел од луѓето сметаат дека не е во ред бела девојка да претставува народ кој мнозински е со црна боја на кожата.

Но, ова не е прв таков случај на националните избори за Мис Универзум. Во 2021 година, Рехема Мутамија, со потекло од Кенија, ја претставуваше Англија, а Памела Уба, со потекло од Јужна Африка, ја претставуваше Ирска на Мис Универзум.

Шокантни тврдења на Мисици во Индонезија: Нѐ соблекуваа и ни ги проверуваа телата, нѐ тераа да позираме со раширени нозе

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот