-1 C
Скопје

Филмска приказна на Србинка во Грција: Роди девојче додека ураганот Јанос беснееше во Кефалонија

Српската државјанка Маја Стојковиќ, која живее во Кефалонија, засекогаш ќе го памети невремето што ја подоги Грција. Додека ураганот Јанос остави руини зад себе и зеде три животи, Маја роди здраво девојче Теодора. Мајката и бебето се добро.

Кефалонија беше погодена од ураганот Јанос во истиот момент кога се роди малата Теодора. Бебето имало 3.600 грама при раѓањето и било долго 54 сантиметри.

Маја вели дека породилната болница е новоизграден дел од главната болница во Аргостоли.

– Веројатно изолацијата и добрите прозорци влијаеја да не бидеме воопшто свесни за невремето надвор – објаснила среќната мајка.

Како што додава Маја Стојковиќ, поголемиот дел од островот бил без електрична енергија и вода во одредени периоди за време на викендот, така што болницата е можеби единственото место што имало непрекинато снабдување со електрична енергија поради генераторот.

Прочитајте и...  Се подобрува епидемиолошката слика во Македонија: Над 4.000 оздравени од ковид-19 за два дена, активни 12.635 случаи

– Тука немаше паника. Ми се чини дека паниката започна кога луѓето ги видоа последиците од невремето – рекла Маја.

Овој дел на Грција претрпе голема материјална штета. Стариот пешачки мост во Аргостоли беше оштетен, пристаништето беше оштетено, столбовите беа извлечени.

Жителите на Кефалонија велат дека ова не е ништо во споредба со штетите што ги претрпеа северниот дел на островот и Асос – едно од најубавите места во Кефалонија.

 

Поврзани вести

ВИДЕО | Лажна узбуна во САД: Капитол Хил беше еваукиран поради пожар во камп за бездомници

Слободен печат

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе се промени на пролет

Слободен печат

Во Србија за вакцинација се пријавени 324.728 граѓани, 40 отсто ја сакаат руската вакцина „Спутник V“

Слободен печат

Камала Харис денеска поднесува оставка од своето пратеничко место во Сенатот

Слободен печат

СЗО постигна напредок во преговорите со „Фајзер“ за дистрибуција на вакцини во посиромашните земји

Слободен печат

Шпан: Бројот на инфекции се намалува, но сепак сме далеку од местото каде сакаме да бидеме

Слободен печат

Остави Коментар