ФИБА му ја симна суспензијата на Работнички и веднаш договори две засилувања

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ја симна суспензијата на Работнички откако македонскиот шампион го плати долгон кон екс-кошаркарот Дарко Чохрадерич. Со одлуката на ФИБА, македонскиот тим ќе може да ангажира странски кошаркари до завршување на преодниот рок кој трае до петти април и осетно засилен да ја продолжи сезоната.

Во досегашниот дел од сезоната единствен странец беше Бугаринот Чавдар Костов кој беше и МВП на минатата сезона. Тренерот на Работнички Марин Докузовски веќе има неколку имиња со кои ќе атакува на трофеите во Купот на Македонија и во шампионатот.

Работнички веднаш ангажира двајца кошаркари, бекот Стефан Младеновиќ кој во Градски парк доаѓа од екипата на Охрид и американскиот кошаркар Ксавиер Џонсон. Џонсон доаѓа од екипата на Тексас леџендс од развојната НБА Г-лига. Станува збор за 201 сантиметар висок кошаркар кој настапува на крилните позиции и треба да претставува замена за македонскиот репрезентативец Кирил Николовски кој поради повреда предвреме ја заврши сезоната.

Прочитајте и...  Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

4 × три =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат