6.8 C
Скопје

Фетаи: Жената – столб на семејството и хуманоста

-Oвој ден посветен на празникот на жената, мајката, ќерката “8 Mарт” нека биде ден на инспирација да се подигне жената на највисокиот пиедестал на образованието и општата професионалност, за да се постигне тоа што Куранот вели дека жената е столб на семејството и општеството – се вели во честитката на поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи по повод 8 Март, пренесува „Слободен печат“.

Тој меѓу другото во честитката вели:

-Едно поглавје во Светиот Куран е наречено „Ен Нисаа“ – Поглавје на жените. Колку често се споменува во Светиот Куран, каде што е дефинирано како најубавиот цвет на човечката раса, дури и како многу сакано дете? паметно, интелигентно, во комуникација; како сопруга што образува и одгледува здрави семејства; како мајка која пред сè сака нејзините деца да бидат добри во општеството; како клучен дел во развојот на социјалното, религиското, културното , образовен живот, итн.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар