Tag : ИВЗ

Вести Македонија

Реисот Фетаи ја предводеше пладневната молитва во Шарената џамија во Тетово

Слободен печат
Првпат откако беше назначен за поглавар на Исламската верска заедница, Реис Шаќир ефенди Фетаи ја посети Шарената џамија во Тетово и воедно тетовското муфтиство. Реисот...
Вести Македонија

Фетаху: Ние како ИВЗ влеговме во оваа борба со зборовите „Страв не, но голема свест против оваа болест да“

Слободен печат
Новиот поглавар на ИВЗ, Шаќир Ефенди Фетаху, на новинарско прашање на денешната прес-конференција рече дека коронавирусот постои и ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките....
Вести Македонија

Централен регистар: Не ги знаеме приходите и расходите на ИВЗ

Слободен печат
Основниот регистар на Верски заедници, црква, религиозни групи го води надлежниот суд, а Централниот регистар ги презема тие податоци согласно Закон за едношалтерски систем во...
Вести Македонија

ДКСК: ИВЗ пет години не доставила извештај за работењето до Централен регистар

МИА Агенција
Последните пет години Исламската верска заедница не доставила основен извештај и годишна сметка до Централниот регистар. Поради непреземање на мерки од страна на Централниот регистар,...
Вести Македонија Слајдер

Сотировски: Голем број заразени се последица на верски празнувања – Исмаили: Подготвени сме заедно со МПЦ да упатиме апел до граѓаните (ВИДЕО)

Слободен печат
Точно е дека голем број од заразените веројатно се последица на социјалните контакти при верските празнувања. Тоа прашање треба стручна екипа од здравствениот сектор да...
Вести Македонија Слајдер

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат
Со дво-третинско мнозинство  денеска е донесена одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата поглавар на Исламската верска заедница, иформира ТВ21. „Едногласно донесовме одлука за...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Кој е посилен од државата?

Никој не е посилен од државата, вели самоуверено Премиерот Оливер Спасовски. Веројатно сака да биде така зашто никој и не треба да е посилен од...
Вести Македонија

МВР ги отфрла тврдењата на ИВЗ околу наводниот полициски притисок

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи, категорично ги отфрла како паушални и неточни изесените тврдења во денешната реакција на Исламската верска заедница околу наводен полициски притисок врз...
Вести Македонија Слајдер

ИВЗ одлучи – Дома за утринска молитва, во џамија за Рамазан Бајрам

Слободен печат
Ријасетот на Исламската Верска Заедница во Република Северна Македонија, поради обавувањето на намазот на Фитр Бајрам, донесе низа мерки, што треба да се спроведат во...
Вести Македонија

ИВЗ нема да ги откаже молитвите за Рамазан Бајрам

Слободен печат
Исламската верска заедница (ИВЗ) во писмо испратено пред два дена до Владата напишала дека е против зголемување на полицискиот час за претстојниот празник Рамазан Бајрам,...