-2 C
Скопје

Tag : ИВЗ

Вести Хроника

МВР приведе две лица по пукањето во коешто беше повреден синот на поранешниот реис на ИВЗ

Слободен печат
По пукањето кое попладнево се случи на кружен тек во населбата Ѓорче Петров при што беше повреден полицаец, од полицијата информираа дека приведени се две...
Вести Македонија

ИВЗ реагира: Скопскиот суд регистрирал нелегална селефиска заедница

Слободен печат
Исламската верска заедница остро го осуди тоа што на почетокот од годинава во Македонија е регистрирана нова верска заедница, наречена Исламска селефиска заедница „Дар Ел...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Реисот контра Ангелов: Ниту зборувавме за УЧК и „Голема Албанија“, ниту го осудивме скандирањето на протестот за „Монструм“

СП.
Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов викендов на својот фејсбук-профил силно го осуди скандирањето „УЧК” на протестот во петокот, за случајот...
Вести Македонија

Шаќир Фетаху е избран за поглавар на Исламската верска заедница

Слободен печат
Шаќир Фетаху со 18 гласа „за“ и 3 „против“ е избран за поглавар на Исламската верска заедница. Фетаху веќе седум месеци беше вршител на должноста...
Вести Македонија

ИВЗ избира нов поглавар

Слободен печат
Утрово започнаа изборите во ИВЗ во присуство на најголем дел од муфтиите. Кандидати за позицијата поглавар на ИВЗ се актуелниот вршител на должноста Реис, Шаќир...
Вести Македонија

ИВЗ ќе одржи избори за поглавар, актуелниот Фетаху ќе се кандидира

Слободен печат
Вршителот на должноста поглавар на Исламската верска заедница Шаќир Фетаху ќе се кандидира на најавените избори за прв човек. Тоа го потврди денеска во одговор...
Вести Македонија Слајдер

ИВЗ ја откажа главната прослава на Курбан Бајрам

Слободен печат
Од верниците, исто така, се бара да внимаваат на физичката дистанца, а Исламската верска заедница забранува групирање пред или по молитвата. Ријасетот на Исламската верска...
Вести Македонија

Реисот Фетаи ја предводеше пладневната молитва во Шарената џамија во Тетово

Слободен печат
Првпат откако беше назначен за поглавар на Исламската верска заедница, Реис Шаќир ефенди Фетаи ја посети Шарената џамија во Тетово и воедно тетовското муфтиство. Реисот...
Вести Македонија

Фетаху: Ние како ИВЗ влеговме во оваа борба со зборовите „Страв не, но голема свест против оваа болест да“

Слободен печат
Новиот поглавар на ИВЗ, Шаќир Ефенди Фетаху, на новинарско прашање на денешната прес-конференција рече дека коронавирусот постои и ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките....
Вести Македонија

Централен регистар: Не ги знаеме приходите и расходите на ИВЗ

Слободен печат
Основниот регистар на Верски заедници, црква, религиозни групи го води надлежниот суд, а Централниот регистар ги презема тие податоци согласно Закон за едношалтерски систем во...