6.8 C
Скопје

Tag : 8 март

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Најмалку 19 повредени на протестот по повод Денот на жената во Мексико Сити

Слободен печат
 Петнаесет полицајци и четворица цивили се повредени за време на демонстрациите на Меѓународниот ден на жената во Мексико Сити, соопшти Министерството за јавна безбедност, додека...
Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин

Жените – неприкосновени борци за промени, со стремеж за слобода и еднаквост

Дино Чупевски
Денешниов ден го одбележува непроценливото значење на жената воопшто, во сечиј живот, како на индивидуално, така и на колективно ниво. Несомнено 8-ми март треба да...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Дел од македонските ѕвезди со силни пораки по повод 8 март

Ирена Трајкова
Дел од нашите ѕвезди на социјалните мрежи го одбележаа денешниот празник упатувајќи импресивни пораки до своите обожавателки, пријателки и жените ширум светот. Пејачката Тамара Тодевска...
Жена Магазин Магазин слајдер

Кратка историја за Меѓународниот ден на жената: Зошто го славиме 8 март?

Слободен Печат
Меѓународниот ден на жената постои во различни форми низ целиот свет повеќе од 100 години. Секоја година 8 март претставува глобално славење на жените и нивните...
Вести Регион

Со „марш против патријархатот” одбележан 8 Март во Приштина

МИА Агенција
 Под мотото „Маршираме против патријархатот кој убива” неколку стотици граѓани денеска во главниот град на Косово го одбележаа Меѓународниот ден на жената – 8 Март, јави...
Вести Регион

Осмомартовски протест во Атина

МИА Агенција
Со пораки против дискриминацијата, против сексизмот, против родовото насилство и со мини концерти и протест во центарот на Атина се одбележува Меѓународниот ден на жената,...
Вести Македонија Слајдер

Македонија има шест градоначалнички и четири министерки, а никогаш немала премиерка или претседателка

Само шест жени се градоначалнички на вкупно 80 општини во Македонија, а во владата само со четири министерства раководат жени. Од осамостојувањето на државата до...
Жена Магазин Магазин слајдер

Не постои пооригинална честитка за 8 Март: Најубавите цитати за жените што ги смислиле големите писатели

Слободен печат
Ако немате креативна идеја која би сте ја искористиле како честитка за Денот на жената, секогаш можете да ги искористите зборовите на големите писатели. Паоло...
Вести Македонија

Фетаи: Жената – столб на семејството и хуманоста

Дестан Јонузи
-Oвој ден посветен на празникот на жената, мајката, ќерката “8 Mарт” нека биде ден на инспирација да се подигне жената на највисокиот пиедестал на образованието...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Колумна на Виолета Михајловска: Правата на жената низ историјата и денес

Во месецот кога се одбележува Меѓународниот ден на жената, од исклучителна важност е да се потсетиме кои биле причините за појавата на феминистичките движења, за...