Езеро или депонија?! Пластичен отпад од Албанија го затрупа брегот на Охридското Езеро! (ФОТО)

Откако вчера се појавија мизерни фотографии од коритото на реката Треска, слични фотографии на кои се гледа огромно количество на пластичен отпад одекнаа и од крајбрежјето на Охридското Езеро, кај Љубаништа. 

Фото: Охрид СОС

Делот на Черава што е во Македонија е само течение и нема население или движење во тој дел, така што пластиката и останатиот отпад доаѓаат од Албанија. За ситуацијата информираше Охрид SOS на нивниот фејсбук-профил, од каде бараат одговорност од општинската власт која е збратимена Поградец, за да ѝ се укаже на албанската општина за негативните практики на локалното население, чии последици се видливи секоја година.

Фото: Охрид СОС

Ви ја пренесуваме нивната објава во целост:

„Огромни количини (најмногу пластичен) отпад, за време на обилните врнежи изминативе денови, преку реката Черава од албанска страна завршило на брегот на Охридското Езеро, кај Љубаништа. Ова се случува секоја година, кога повеќе или помалку, отпадот кој се фрла во коритото на Черава од Албанија го загадува делот кoј што се влева во езерото, во местото викано Сукот.

Прочитајте и...  Бразилскиот претседател која ја потцени епидемијата, позитивен на Ковид-19

Делот на Черава што е во Македонија е само течение и нема население или движење во тој дел, така што пластиката и останатиот отпад доаѓаат од Албанија. Со оглед дека Општина Охрид е збратимена со општина Поградец, очекуваме реакција од нивна страна, за да ѝ се укаже на албанската општина за негативните практики на локалното население, чии последици се видливи во вакви услови.

Ова е само доказ за ниското ниво на култура на локалното население, непочитување на природата, реките, езерото, и нивно користење како депонија. Не е познато дали Реактивната мониторинг мисија на UNESCO, IUCN и International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), која неодамна го посети Охридскиот Регион, била однесена во обиколка на коритото на реката Черава или други слични локации претворени во депонии. За потсетување, со политичка одлука на Комитетот за светско наследство, минатата година, неколку локации од албанската страна на езерото добија статус светско природно и културно наследство и беа вклучени во Охридскиот Регион.“

Прочитајте и...  Температурите во Сибир во јуни се зголемени за 10 степени во споредба со претходните години

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат