Tag : република

Вести Свет

Барбадос сака да стане република, се откажува од кралицата Елизабета

Слободен печат
 Барбадос сака да ја отстрани британската кралица Елизабета Втора од чело на државата и да стане република, објави денеска Владата на оваа карипска држава. – Дојде време...
Вести Македонија Скопје Слајдер

Некаде oро, некаде „Студени нозе“: Скопје се журка и за време на полициски час (ВИДЕО)

Слободен печат.
Граѓаните на Македонија викендов се соочуваат со најдолгиот полициски час на цела територија, во времетраење од 61 час. Сепак, рестрикциите за движење не значи дека...
Вести Македонија

Претседателот Стево Пендаровски ја посети Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика

Горан Наумовски
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја посети Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје. Како што соопшти неговиот...
Вести Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Републикa  Македонија....
Вести Македонија

Адвокатската канцеларија од Скопје ѝ нуди бесплатна правна помош на жртвата која беше брутално нападната од насилниците од Штип

Слободен печат.
„Слободен печат“ денес прв го објави вознемирувачкото видео на кое се гледаше како двајца насилници од Штип брутално тепаат девојка, која низ лелеци ги моли...
Вести Македонија

Расте бројот на заболени во земјава, засега нема поригорозни ограничувања на движењата

Слободен печат
Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот, со што бројот на вкупно заболени досега достигна 329,...
Вести Македонија Слајдер

Спас од Владата бараат и фризери, столари, леблебиџии…

Весна Дамчевска
Фризери, козметичари, вратари, бравари, градежници, столари, цвеќари, пекари, слаткари, леблебиџии, чевлари и други занаетчии се силно погодени од здравствената криза. Некои целосно ги затворија дуќаните,...
Вести Македонија Слајдер

Прв случај на коронавирус во Гевгелија, се прави епидемилошко истражување за изнаоѓање на лицата со кои било во контакт

МИА Агенција
Лицето од Гевгелија кај кое вчера беше потврдено присуство на коронавирусот е ставено во домашен карантин, заедно со членовите од семејството со кои живее. Ова...
Вести Македонија Слајдер

Директорот на „Плодност“ се обрати на јавноста откако доктор од болницата се зарази со Ковид-19 (ВИДЕО)

Прим. д-р Таше Трпчевски, директор на болницата „Плодност“, одлучи преку видео да и се обрати јавноста, за како што вели, да не се продолжува со...
Вести Македонија Слајдер

Битолчанец во државен карантин: Малку за карантинот и за сите вас кои „Не сте против луѓето, ама оти баш во Епинал?“

В. Т.
Битолчанецот Горан Пинза и други нашинци се вратиле со ист лет во Македонија, а сега заедно „делат“ и државен карантин. Горан за „Слободен печат“ открива...