ЕУ со реакција кон Полска: Законот за медиумите е негативен сигнал

Протести во Варшава против новиот закон за медиуми во Полска/Фото: Jaap Arriens / ddp USA / Profimedia

Европска Комисија денеска го критикуваше полскиот закон за ограничување на странската сопственост врз домашни медиумски компании, што беше усвоен од Долниот дом на Парламентот, пренесува Јуроњуз.

„Плурализмот во медиумите и разновидноста на мислењата се она што силните демократии го поздравуваат, а не борбата против нив. Полскиот нацрт-закон за емитување испраќа негативен сигнал“ напиша на Твитер потпретседателката на ЕК, Вера Јурова.

Полските пратеници синоќа го усвоија нацрт-законот со 228 гласови „за”, 216 „против”, а 10 беа „воздржани”.

Видео на денот