Епидемија со стрептокока ја зафати Хрватска: Ова се симптомите по кои ќе ја препознаете инфекцијата

Фото: Профимедиа

Во Хрватска во моментов дури три зимски инфекции го погодуваат здравјето. Имено, на коронавирусот и грипот оваа зима им се придружи бактериската стрептококна инфекција, која не е во пораст во последните 15 години, а во текот на годините на пандемијата не е забележан ниту еден смртен случај бидејќи немало заболени од инвазивна стрептококна инфекција.

Меѓутоа, според податоците на Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ), од почетокот на септември минатата година до средината на јануари, 3.502 лица заболеле од стрептококна ангина и 965 од шарлах, а дури 12 лица заболеле од инвазивни стрептококни болести кои вклучуваат сепса и менингитис, од кои четворица починале и овој број од ден на ден се зголемува.

Што е стрептокока?

Станува збор за бактерии кои се широко распространети во природата, а досега се откриени 103 видови на стрептококи.

Стрептокока од групата А е бактерија која често се појавува, многу луѓе ја носат во грлото (микроб) и на кожата (колонизација), понекогаш и во аногениталниот тракт и не секогаш резултира со развој на болеста.

Доколку болеста се развие, стрептококната инфекција од групата А обично се манифестира како блага болест која се манифестира со болки во грлото, т. е. со ангина, заедно со други симптоми (зголемена телесна температура, отежнато голтање, зголемени лимфни јазли), но стрептококата може да предизвика и низа инфекции на респираторниот тракт, кожата и меките ткива, како што се шарлах, импетиго, целулитис (инфекција на кожата), еризипела (вид на целулитис) и воспаление на белите дробови, пишува Службата за епидемиологија на Наставниот институт за јавно здравје „Др. Андрија Стампар“.

Стрептокока од групата А е најчеста причина за бактериски фарингитис (воспаление на фаринксот/ждрелото) кај децата и може да се изолира кај приближно 20 до 30 отсто од децата со фарингитис. Стрептококниот фарингитис најчесто се појавува кај деца на возраст од 5 до 11 години и во зимските и раните пролетни месеци, секоја година. Појавата на болеста често се забележува во градинките и училиштата.

Инфекцијата најчесто се пренесува преку близок контакт меѓу луѓето, респираторните капки на болните кога зборуваат, кивање, кашлање и директен контакт со оштетена кожа. Исто така, може да се пренесе и индиректно, преку контакт со предмети контаминирани со секрети на заболените, како што се предмети кои често се допираат со раце (кваки на вратите, славини, играчки итн.).

Како се лекува?

Стрептококната ангина се дијагностицира со микробиолошки преглед, бактериска култура од брис од грло или брз антиген тест, а се третира со антибиотици и симптоматска терапија.

Во ретки случаи, пациентите по инфекцијата може да развијат постстрептококни компликации, како што се: ревматска треска и гломерулонефритис. Понекогаш, во склоп на стрептококната инфекција, се развива инвазивна форма на болеста, како резултат на продор на стрептококи подлабоко во телото и крвотокот, што бара соодветна болничка нега.

Како што информираат од Наставниот завод за јавно здравје „Др. Андрија Штампар“, како и секоја зима (освен во последните две пандемични години), така и оваа година се бележи зголемен број на заболени од стрептококни инфекции, најмногу кај деца. Појавата на сите респираторни инфекции, вклучително и стрептококните, ја поттикнува сместувањето и престојот во послабо проветрени простории, каде што престојуваат многу луѓе.

За да се намали бројот на болни, неопходно е да се обезбеди секое лице со симптоми на стрептококна болест да не доаѓа во колективот, да се зајакнат хигиенските мерки на околината (проветрување на просториите, чистење и дезинфекција на играчките и други мерки) и да се зајакнат хигиенските мерки (миење раце и респираторна хигиена). Раните на кожата треба да бидат соодветно негувани и покриени со фластер.

Секоја заболена личност треба да се јави кај својот лекар или педијатар, за да се утврди потврдата за болеста и да се спроведе соодветно лекување.

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот