Епидемија која може да го покори светот за 36 часа и да убие 80 милиони луѓе

Појава на болест слична на грипот е голема закана за цел свет, предупредува поранешниот шеф на Светската здравствена организација.

Болеста која се шири на сличен начин како грипот во случај на избивање на епидемија би можела да го заобиколи светот за само 36 часа и да убие преку 80 милиони луѓе, е алармантното предупредување од извештајот на поранешната шефица на СЗО, д-р Гро Харлем Брундтланд.

„Постои реална закана од брзодвижечката високо смртоносна пандемија на респираторниот патоген, која би можела да убие меѓу 50 и 80 милиони луѓе и да уништи 5% од светската земјоделието.“

Таа е на чело на тимот научници кои подготвиле извештај со кој сакаат да ги поттикнат светските лидери на заштита на населението и преземање акции за да се спречи слично сценарио.

Прочитајте и...  Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Пред еден век шпанскиот грип инфицирал една третина од светската популација и убил 50 милиони луѓе, а научниците стравуваат дека слично би можело да се случи и во иднина, пишува Дејли мејл.

Предупредуваат дека следната пандемија би можела да има уште полоши ефекти, а заканата тоа да се случи е реална, пишува во извештајот под наслов „Светот под ризик“.

„Патогенот кој брзо се движи има потенцијал да убие десетици милиони луѓе, да ја уништи економијата и да ја дестабилизира националната безбедност“, напишале, заедно со бројните препораки за воведување практики на заштита и ограничување на потенцијалната епидемија.

Ја поставиле и картата со локации за избивање на новите инфекции кои имаат потенцијал да предизвикаат епидемија, а поделени се на оние кои се јавуваат за првпат и оние што се повторуваат, а освен еболата, зиката и вирусот напах, се прикажуваат и пет различни облици на грип, болеста на Западниот Нил, жолтата грозница, грозницата денга, антибиотската резистентност…

Прочитајте и...  Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)
svijet pod epidemijom | Author: NIAID
NIAID

Прочитај повеќе

Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)

Слободен печат

Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на познатата ѕвезда од „Беверли Хилс“ е вистинска убавица – Има 18 години и неодоливо потсетува на мајка и! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Слободен печат

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат