Експлозија на метеор снимена над Сплит (ВИДЕО) – Слободен печат
ЗабаваМагазинТехнологија

Експлозија на метеор снимена над Сплит (ВИДЕО)

Најверојатно станува збор за спорадичен метеор т.е не припаѓал на ниту еден познат рој, рекол астрономот Зоран Кнез. Ова е веројатно најголемиот метеор кој го снимиле камерите на Ѕвезденото село, откако ги поставиле.

Камерите на глобалната метеорска мрежа која се наоѓа на Ѕвезденото село Мосор, во четвртокот вечерта снимиле спектакуларна експлозија на метеори.

Како што пренесува Далмација денес за порталот 24 сата, се работи за падот на веројатно најголемиот метеор од кога се поставени камерите.

Пролетал покрај ѕвездата Вега и експлодирал.

„Најверојатно бил спорадичен метеор т.е не припаѓал на ниту еден познат рој“, рекол за Далмација денес астрономот од Ѕвезденото село Мосор, Зоран Кнез.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close