Tag : метеор

Вести Регион

Дел од метеорит пронајден во двор од куќа во село Пречна

Слободен печат
Дел од метеоритот кој на 28 февруари експлодира над словенечко-хрватската граница е најден во двор од куќа во селото Пречна во близина на Ново Место,...
Забава Магазин Регион

Во Словенија пронајдени остатоци од метеор што експлодирал во двор во Хрватска (ФОТО)

Слободен печат
Во словенечкото село Пречна кај Ново Место се пронајдени остатоци од метеорот што експлодираше пред десетина дена над Хрватска и Словенија. Деловите од метеорот ги...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Над Хрватска експлодираше метеор (ВИДЕО)

Слободен печат
Денеска над Хрватска метеор експлодираше при влез во Земјината атмосфера. Зад него остави траги од чад, а делови се распрскаа ширум земјата, пренесе Index.hr. Таа...
Вести Свет

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат
Парче од астероид кое експлодираше во близина на Земјата се наоѓа на дното од едно од Големите езера на Северна Америка. Тој кон нашата планета...
Вести Ви Препорачуваме Свет

АМЕРИКАНЦИТЕ ШОКИРАНИ: Метеор од 100 килограми го проби звучниот ѕид над Мисури (ВИДЕО)

Слободен печат
Камен метеор од 100 килограми го проби звучниот ѕид над Мисури. НАСА вели дека метеорот, кој можеше да биде виден над Сент Луис, излетал од...
Забава Магазин Технологија

Експлозија на метеор снимена над Сплит (ВИДЕО)

Слободен Печат
Камерите на глобалната метеорска мрежа која се наоѓа на Ѕвезденото село Мосор, во четвртокот вечерта снимиле спектакуларна експлозија на метеори. Како што пренесува Далмација денес...
Вести Свет

Шефот на НАСА со сериозно предупредување за човештвото

Слободен печат
Опасни астероиди прелетуваат покрај Земјата и тоа веќе не е ретка појава. Јавноста всушност не е ни свесна за ударите на сите метеорити на Земјата,...