Една работа што веројатно ја правите, а го „излудува“ вашето куче за време на прошетките

Фото: Pexels / Blue Bird

Прошетките се исклучително важни за кучињата, како и за нивните сопственици. Тие му даваат на вашето куче шанса за многу вежбање, ментална стимулација и социјализација. Истото важи и за вас – пешачењето ви помага да имате доволно физичка активност, што е клучно за спречување на хронични болести и зајакнување на вашето ментално здравје.

Истражувањата покажуваат дека луѓето уживаат да ги гледаат своите кучиња среќни на прошетките; тоа е моќно ослободување од стрес. Но, во ова модерно време многу сопственици на кучиња не се фокусираат само на своите миленици кога се надвор и наоколу. Наместо тоа, тие извршуваат повеќе активности како разгледување низ социјалните мрежи или слушање на некој возбудлив поткаст.

Некои стручњаци за животни го споредија со „расеаност“. Ако не внимавате на вашето куче и околината околу вас, лесно може да се најдете во опасна ситуација или да ја изгубите врската со вашето домашно милениче.

Д-р Кетрин А. Хопт, почесен професор по бихејвиорална медицина на колеџот Корнел, вели: „Кога сте излезени на прошетка, безбедноста на вашето куче треба да ви биде најважна“.

Еве зошто е многу важно да бидете присутни со вашето куче додека го шетате:

Може да наидете на предизвикувачи или ризични ситуации

Повеќето кучиња точно знаат што сакаат да прават на прошетка, а тоа е, најверојатно, да душкаат или да трчаат до другите кучиња. Но, не се сите интересни мириси за забава и нови пријатели. Некои кучиња можеби ќе сакаат да се борат со друго куче кое се приближува, да лаат на дете во близина или да зграпчат остра пилешка коска што останала на тротоарот. Уште полошо, тие би можеле да внесат нешто отровно.

„Да не внимавате на вашето куче и на она што го опкружува е лошо бидејќи секакви работи можат да се случат“, рече Хопт.

Дополнително, додека слушате поткаст, вашите очи можеби се вперени во вашето куче, но може да пропуштите важни аудитивни знаци како што се приближување на велосипедист што сигнализира, скејтборд што се приближува или друго куче во близина што може да го уплаши вашето куче.

„Дури и тоа веројатно не е добро одвлекување додека го шетате вашето куче“, рече Хопт.

Сепак, обрнувајќи внимание на вашата околина, можете да останете свесни за потенцијалните предизвикувачи или опасни средби. Ако, на пример, забележите верверица пред вашето куче, можете да му го одвлечете вниманието и да ја избегнете ситуацијата.

Можете да ги спречите кучињата да се нападнат меѓу себе или да ги спречите да излезат на улица веднаш штом автомобил ќе застане пред вашиот дом. Можете исто така да направите основен тренинг со тоа што ќе го повикате вашето куче поблиску и ќе му дадете награда пред да има шанса да реагира на друго куче или да го пренасочи од потенцијално лоша закуска на земја.

„Кога сопственикот е повнимателен кон својата околина, тој може да биде проактивен или реактивен на тие работи“, рече д-р Мелиса Бејн.

Да се ​​биде со вашето куче може да ја зајакне вашата врска

Без друга причина, вреди да го држите телефонот во џеб додека го шетате вашето куче за да се поврзете со вашето домашно милениче. Односот помеѓу човекот и кучето значително влијае на психолошкото, физиолошкото и физичкото здравје и на човекот и на кучето.

Шетањето со куче ги намалува негативните емоции и го зголемува емоционалното здравје и задоволството од животот, покажуваат податоците. Исто така, создава можности за поголема интеракција и поврзување со вашето куче, што за возврат може да ја намали осаменоста и да ја зголеми самодовербата, емпатијата и саморегулацијата, според истражувањето.

Во нашиот секогаш зафатен, секогаш поврзан свет, бесцелната поддршка може да изгледа бескорисна. Но, одењето е, како што се истакнува во еден научен извештај: „многу сензуална и сложена активност во која може да се доживеат разни средби со предмети и материјалност, чудни чувства и неискажливи впечатоци“.

Вие и вашето куче заедно го истражувате светот. Го слушате и ги разбирате неговите желби и потреби во различни ситуации. Познавањето на нивните допаѓања и несакања, чуда и личности, повторно, дополнително ја зајакнува вашата врска, што ја прави уште поисплатлива, пишува „Хафпост“.

„Кога сопствениците го шетаат своето куче, тие поминуваат време во текот на денот со своето куче, уживајќи во меѓусебното друштво“, рече Бејн.

Бидете присутни со вашето куче додека го шетате. Ова ќе ве направи и двајцата посреќни, поздрави и емотивно поблиски од која било краткорочна стимулација на вашиот паметен телефон.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот