Едицијата „СловоКулт: Словотека“ ќе биде презентирана во КИЦ-Скопје

Културно-информативниот центар – Скопје на 22 септември, од 19.30 часот, во Салон „Империјал 2“ е просторот каде што ќе се одржи презентација на едицијата „СловоКулт: Словотека“.

„СловоКулт : Берлин“ како онлајн-портал постои од 2008 година, од 2015 како регистрирана мала издавачка куќа, а од 2016 како двојазично онлајн-списание за современа поезија и уметност и веќе поседува етаблиран концепт на прикажување современи и авангардни уметности во иновативен, интердисциплинарен, мултимедијален и повеќејазичен контекст, притоа презентирајќи интернационални, но претежно македонски и германски книжевни, ликовни и звуковни уметници, што е содржано и во поднасловот: „Текст / Визија / Звук – Text / Vision / Sound“, што најдобро може да се забележи и во уметничките видеа што „СловоКулт“ ги продуцира.

Досега „СловоКулт“ реализираше две успешни изданија на биеналето за современи уметности (2018 и 2020), во Гевгелија, Скопје и Берлин, кое во 2023 се планира да се преобрази и да продолжи како серијал во Берлин и во Скопје. Книжевен документ од биеналето е антолошката публикација во која се содржани дела од сите книжевни и ликовни уметници што учествуваа.

Настанот во КИЦ е комбинација и презентација на избрана поезија во двојазична полифонија со видеоизложба и импровизиран звук од врвни локални, но и интернационални уметници, и е единствена и неповторлива, бидејќи самиот настан се претвора во едно својствено уметничко дело.

На настанот ќе бидат отворени изложби со дела од Ирена Паскали (Келн), Иван Ивановски (Скопје), Елизабета Костадиновска (Берлин) и Дијана Томиќ Радевска (Скопје), кои се илустрации во книжевните изданија.

Интердисциплинарниот, мултимедијален и повеќејазичен настан ќе се состои од неколку дела: Книжевност – Рон Винклер (Берлин) и Елизабета Костадиновска (Берлин) ќе читаат свои текстови објавени во „СловоКулт : публикации“; Стихови на македонски јазик од книжевните изданија ќе читаат македонските поети Александар Кирковски и Мануела Златкова; Видео презентација на поезијата од Софи Рајер и Краус; и Музика – Мартин Георгиевски (Amplidyne effect) и Андреј Татарчевски од Скопје, Валерија Мерлини (JD Zazie) и Максимилијан Богнер (Margaret Unknown) од Берлин.

Ќе има и видеоизложба на делата од уметниците објавени во публикациите на „СловоКулт“ и „Арт Еквилибриум“. Настанот е финансиран од Град Скопје и е дел од проектот „Скопје кандидат за Европска престолнина на културата 2028“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот