Еден од помагачите на убиството на словачкиот новинар Куцијак осуден на 15 години затвор

Новинарот Јан Куцијак и неговата свршеница се убиени во нивната куќа во близина на Братислава во февруари 2018 година.

Словачкиот суд му изрече 15-годишна казна затвор на Золтан Андруско, кој е обвинет за овозможување убиство на истражувачкиот новинар Јан Куцијак во 2018 година, по договорот за признавање вина, изјави денеска портпаролка на судот.

Андруско (42) е еден од петмината обвинети лица и единствен кој призна дека е виновен, барајќи да биде сведок.

Судењето на останатите четворица започна на 19 декември и ќе продолжи следниот месец.

Андруско договори 10-годишна казна со обвинителите, но судот денеска го отфрли тој договор, предложувајќи подолга казна затвор, која обвинетиот ја прифати.

Новинарот Јан Куцијак и неговата свршеница се убиени во нивната куќа во близина на Братислава во февруари 2018 година.

Прочитајте и...  Коронавирусот мутира, моментално има осум видови

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат