Џонсон: Или ќе одиме со руската енергетика или ќе ја поддржиме Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон/ Фото: EPA-EFE/Pippa Fowles / No10 Downing Street HANDOUT The Image can not be altered in any form. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека наскоро ќе мора да избере помеѓу потпирањето на руските јаглеводороди и поддршката на Украина, мирот и стабилноста, пишува Ројтерс.

Франција и Германија во понеделникот ја предупредија Русија да не го загрозува територијалниот интегритет на Украина, по невообичаено високата концентрација на руски војници на границата со Украина.

Додека Европа се соочува со пораст на цените на енергијата, рускиот претседател Владимир Путин се надева дека германските власти наскоро ќе го пуштат гасоводот Северен тек 2, кој ќе ја снабдува најголемата европска економија со дополнителен руски гас.

Ги заобиколува и транзитните земји, особено Украина, чија економија зависи од транзитните такси.

„Значи, кога велиме дека го поддржуваме суверенитетот и интегритетот на Украина, тоа не е затоа што сакаме да бидеме против Русија, или затоа што сакаме стратешки да ја опкружиме или поткопаме таа голема земја на некој начин“, рече Џонсон во говорот, клипови објавени од неговата канцеларија. .

Голема одлука пред Британија

„Се надеваме дека нашите пријатели можеби ќе препознаат дека наскоро ќе треба да избереме помеѓу потпирањето на руските јаглеводороди преку новите големи нафтоводи и поддршката на Украина, мирот и стабилноста“, додаде тој.

ЕУ во понеделникот се согласи да ги засили санкциите против Белорусија, близок сојузник на Кремљ, поради организираното носење мигранти од Ирак на границата со Полска, во која Минск сака да ја принуди Унијата да се откаже од санкциите.

„Кога нашите полски пријатели побараа наша помош за решавање на неприродната криза на нивната граница со Белорусија, ние брзо реагиравме“, рече Џонсон.

Видео на денот