• руски гас

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Европската комисија најави создавање итен план со цел да им помогне на земјите-членки на ЕУ да се справат без руски енергетски извори, пренесува Скај Њуз. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен синоќа изјави дека станува збор за иницијатива која го продолжува планот на ЕУ за ослободување од зависноста од рускиот јаглен, гас и …

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас Read More »