Две светиниколски конфекции остануваат затворени до понеделник, се чекаат резултати за 90 работници

Светиниколските фабрики „Мода” и „Кемтекс” ќе бидат затворени до понеделник, информираше за МИА директорот, Ангел Димитров. Од досегашниот скрининг во двете конфекции се покажа дека 45 работници се заразени со коронавирусот, од кои 15 се претходно откриени пред масовното тестирање, кое е направено со одлука на раководството на двете конфекции.

-Добро е што од нашите две фабрики 80 отсто од позитивните случаи се асимптоматски, доколку не го направивме скринигот заразата ќе се ширела во погоните. Одлуката што ја донесовме за скрингот е добра и во моментов чекаме резултати за 90 работници, вели Димитров.

Тој истакна дека со оваа состојба, испораката на производите за партнерите ќе биде пролонгирана за две недели. Производите требало да се испорачат до 31 јули, но сега ќе се пролонгира за две недели и се надева дека партнерите нема да им испорачат казнени пенали.

Во штипскиот регион исто така се шири заразата меѓу работниците, појавена е во вкупно осум, од кои три се нови. Дел од нив се затворени. Епидемиолозите велат дека работниците веќе не ни знаат како се заразиле, дали по работното време, при дружење со пријатели или семејството или пак во контакт со некоја од работничките.

Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека позитивна вест е што по извршениот скрининг на новинарите во Штип, на којшто се јавија само шестмина, ниту еден од нив не ја прележал инфекцијата. Новинарите од овој град добро, како што вели, се заштитувале и ги почитувале здравствените протоколи при нивното известување од терен.

Прочитајте и...  Екс министерот за финансии Тевдовски заминал во Вашингтон да работи во ММФ

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат