Две лица потешко повредени викендов во сообраќајки во Скопје

Возач на патничко моторно возило и велосипедист биле тешко повредени во две од вкупно 29 сообраќајни незгоди што викендов се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Во 11 сообраќајки со полесни повредни се здобиле 19 лица, а во 16 била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека викендов сообраќајната полиција санкционирала и исклучила од сообраќај тројца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 15 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и двајца почетници, како и 12 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и осум возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, пет возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин и еден возач за не носење заштитен шлем за време на управување на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл.

Прочитајте и...  Измени и дополнувања на железничкиот возен ред за време на полициски час и за викенди

Со помош на специјалното возило „пајак”, отстранети биле 192 возила

Прочитај повеќе

Жител на тетовски Пирок повредил полицаец

Почина четиримесечно бебе во Кочани

Слободен печат

Побарана казна од 1000 евра за непочитување на полицискиот час во Гевгелија​

Слободен печат

Маж се удави во Бањанска река

Горан Наумовски

Скопјанец повреден во сообраќајка кај Гевгелија

Пожар во куќа во Кавадарци

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Велешанец (40) пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Тепачка меѓу затвореници во кумановскиот затвор, едниот заврши во болница

Слободен печат

Парични казни за 20 обвинети од Прилеп

Воз се излизга од пругата кај Миравци

Горан Наумовски

Двајца повредени во сообраќајка кај Ќафасан

Горан Наумовски

Во Швајцарија ќе бидат погребани таткото и синот од струмичко кои беа убиени на тамошна фарма

МИА Агенција