Дванаесет зли луѓе

Дел од дванаесетмината одговорни за лаги и дезинформации/ Фото: Социјални мрежи

Маските се опасни за здравје, вакцината предизвикува стерилитет, Бил Гејтс ја измисли короната за да го чипира човештвото, во ПЦР тестовите се скриени опасни микроорганизми. Она што јавноста досега не го знае се имињата на луѓето од фотографиите кои ги лиферуваат овие теории на заговор, и колку се збогатија врз индустријата на лаги и манипулации со човечкиот страв за своето здравје и живот, пишува во воведот на текстот објавен во српскиот неделник „Време“ Ана Глигориевиќ анализирајќи ги личностите кои на светско ниво шират лаги и дезинформации за короната и профитираат од тоа.

Речиси сите лажни вести во врска со вакцините потекнуваат од само 12 луѓе, покажа студијата на Центарот за спречување на дигитална омраза (ЦЦДХ), организација со бази во Велика Британија и САД. Оваа студија не самошто идентификуваше кои се тие 12 лица, тука и темелно ги истражи сите платформи кои ги користат на социјалните мрежи, на кој начин натаму ги шират лажните вести и како тие патуваат до таканаречените обични луѓе.

„Дезинформациската 12-ка“, како што ги нарекуваат медиумите е одговорна за над 65 отсто од лажните, неточни и злонамерни информации во врска со вакцините против ковид-19 на социјалните мрежи.

ЦЦДХ анализираше 812.000 антиваксерски постои кои се масовно споделувани на Фејбук и Твитер во периодот од 1. Февруари до 16. Март оваа година. Според наодите на анализата, вкупно 65 отсто од дезинформациите на двете платформи, потекнува од оваа 12-торка, а само на Фејсбук се одговорни за 73 отсто од лажната содржина за вакцините против новиот коронавирус. Имран Ахмед, генералниот директор на ЦЦДХ, за „Гардијан“ изјави дека Фејсбук, Твитер и Гугл ги прилагодиле своите правила за користење за да спречат ширење на лажни вести за вакцините. „Меѓутоа до денешен ден, не успеаја тие политики да се спроведат на дело. Се што се обидоа, не се покажа како ефикасно средство за отстранување на штетните и опасните информации за вакцините“.

Факт е дека од појавата на новиот коронавирус интернет платформите преземаат одредени мерки и дека нешто и направија по прашањето на отстранување на содржината која ја пласира „12-ката“. Но, ЦЦДХ апелира до Фејсбук и Инстаграм (во сопственоста на Фејсбук), Твитер и ЈуТјуб (сопственоста на Гугл) целосно да ги деплатформираат сите 12 „производители“ на лажни вести. Оваа организација соопшти дека спорните 12 лица претставуваат опасност за целиот свет. Според мислењето на ЦЦДХ, тие се меѓу најголемите виновници за неодлучноста на луѓето ширум планетата и за предомислувањето во врска со вакцините, во момент кој го оценуваат како клучен за натамошниот тек на пандемијата.

„Унапредувањето на политиката на интернет платформите и соопштенија во кои ветуваат дека ќе се борат против лажните вести не вредат ништо доколку не се применат доследно“, пишува во извештајот на ЦЦДХ. Бидејќи знаеме дека огромното мнозинство штетна содржина потекнува од само неколкумина луѓе, отстранувањето на овие малобројни, но опасни луѓе од платформите може значајно да придонесе за намалувањето на дезинформациите“.

Кој е кој во светот на антиваксерите

Студијата на ЦЦДХ идентификуваѓе 12 главни, но истражувачите следеле многу повеќе антиваксерски профили, што всушност ги довело до клучната дванаесеторка. А таа дванаесеторка само на Фејсбук ја следат 60 милиони луѓе. Дострелот е толкав што нивните објави, дури и кога не се знае од каде потекнале, натаму на мрежите ќе бидат делени и до 900.000 пати. Базата на следбеници им е зголемена за по 870.000 месечно. Кога дезинформацијата еднаш ќе отиде во јавност, тие што ја споделуваат главно и не размислуваат од каде потекнува. Меѓутоа со анализа на 220.000 антиваксерски твитови во само еден месец, ЦЦДХ утврди дека дури 17 отсто од објавите експлицитно споменува некого од „дванаестмината“.

Кога станува збор за ЈуТјуб и Инстаграм, истражувачите посебно укажуваат на појава која им е добро позната на корисниците на овие две платформи: ако кликнете на една антиваксерска содржина, алгоритамот во иднина ќе ви нуди слични. Исто се случува со било која друга тема: ако Инстаграм или ЈуТјуб „забележат“ дека ве интересира одреден спорт, тип на исхрана, историја, нега на коса итн., самите ќе ви нудат слични содржини. Тоа воопшто не е лошо, зошто корисниците трошат помалку време на содржините кои ги интересираат. Проблем настанува кога алгоритмот ќе ве поплави со теории на заговори и ќе се најдете опкружен со конспирации, заблуди и лаги кои звучат многу убедливо. Секој поискусен корисник на двете мрежи знае колку е напорно „да се опамети“ алгоритамот, ако да речеме, пријател ви испрати содржина која многу и не ве интересира, но ќе ја погледнете од пристојност. Наредните неколку дена, ќе морате повторно да го барате она што навистина ве интересира за ова што не го сакате да исчезне од понудата. Меѓутоа, тоа го знаат оние кои се медиумски писмени и дигитално вешти. Луѓето подложни на дезинформации најчесто не се ниту едното ниту другото и всушност се лесен плен за професионалните измамници. А еве кои се тие.

Џозеф Меркола, Тај и Шарлин Болингер и Роберт Ф. Кенеди/ Фото: Социјални мрежи

Прв на листата на ЦЦДХ се најде Џозеф Меркола, лекар од општа пракса, кој во последните 16 години се занимава со алтернативна медицина. Освен како лекар, себеси се претставува и како интернет бизнисмен. Објави две книги „Диета без житарки“ и „Птичји грип – голема светска измама“. Американската агенција за безбедност на храната (ФДА) од 2005 година до денеска издаде повеќе предупредувања, па дури и забрана за Меркола, поради лажно рекламирање и тврдење дека некои додатоци во исхраната не можат да заштитат, спречат или лечат одредени болести. Најпознатите случаи поради кои ФДА реагираше се врзани за упорните обиди на Меркола алгите и кокосовото масло да ги промовира како лекови за цел спектар на различни болести (ФДА реагираше 6 пати во периодот од 2005 до 2011 година), а во 2011 година му е забрането уредот кој го нарекол Mediterm Med2000, инфрацрвена камера да ја користи во дијагностиката. Во текот на пандемијата од коронавирус, ФДА реагираше секогаш кога Меркола ќе промовираше нешто како лек за новиот вирус, високи дози на витамин Це, потоа витамин Д3, потоа продавал и два различни билни перпарати како лек за корона, за, со појава на вакцините да се преориентира на предупредувањето за нивната штетност. Меркола е “татко“ на лажните тврдења дека бројот на починати во 2020 година е еднаков на просекот од претходните неколку години, како и дека упоребата на хидроген пероксид е добра превенција (во концентрација поголема од три проценти хидрогенот е опасен за внатрешна упореба, но бидејќи се користи за боење на коса, може да се најде речиси во сите продавници во концентрации од 6 до 12 отсто, а во професионалните салони дури и до 20 проценти). Профилите на Мерколи на Фејсбук, Твитер и Инстаграм се многу живи и здрави. Според сопственото признаниеод 2017 година, неговото богатство изнесува 150 милиони долари.

Нема завери без Кенеди

Втор на листата е Роберт Ф. Кенеди Јуниор, братучед на американскиот претседател Џон Кенеди. Кенеди стана познат како антиваксер долго пред појавата на ковид-19. Се разбира, негова главна мета беа вакцините ММР и теоријата на заговор произлезена од британскиот лекар Ендрју Вејкфилд дека тие се причина за аутизам кај децата. Кенеди има организација и веб -страница драматично наречена „Лига за одбрана на здравјето на децата“. Во март оваа година, кратките филмови наменети за црнечката и латиноамериканската заедница беа префрлени од таа страница на социјалните мрежи и се ширеа како мувла, во кои им беше „објаснето“ дека вакцините се особено опасни за нив. Организацијата на Кенеди е многу ангажирана во прилично луди активности: на денот на пишувањето на овој текст, тие објавија дека поднеле барање за забрана за пристап против цел универзитет, во име на студентка кој посетува настава преку Интернет, бидејќи наводно и побарале доказ дека е вакцинирана за да продолжи со оналајн настав. Се разбира, ова не се случи, ниту е можно да се забрани правно лице (универзитет) да пристапи кон физичко лице (студент), но звучи одлично за секој што се противи на какви било анти-епидемиски мерки. Најпознатата лага потекнува од Кенеди, и темелно се шири во Србија, е дека вакцините се опасни за бремени жени. Исто така, тој е жив и здрав на Твитер и Фејсбук, а само неколку објави се отстранети од неговиот Инстаграм. Според проценките на „Вашингтон пост“, тој заработил 50 милиони долари од „галамата“ против вакцините.

Во најоддалечениот агол на светот е познато дека пандемијата е измислена од Бил Гејтс, кој сака да не уништи сите. Помалку е познато дека „мама и тато“ на оваа теорија се Тај и Шарлин Болингер, брачна двојка со заеднички сметки на сите социјални мрежи. Тај и Шарлин се сопственици на продукцијата „Вистината за вакцините“, иако почетокот на нивните активности датира од нешто далечно минато, во раните деведесетти години, кога тврдеа дека хемотерапијата е залуден и лажен третман против ракот. Од тогаш до денес, тие продуцираа, господ знае колку кратки филмови, видеа и книги во кои шират дезинформации за практично се што се однесува на јавното здравје. Суштината на проблемот со овие двајца е дека тие заработија 5 милиони долари од само една серија против вакцини (за сите воопшто). Минатата година тие се најдоа на суд поради алтернативни третмани за лекување на рак, а и самите признаа на суд дека од 2014 до 2020 година заработиле 25 милиони долари за примена на овие третмани. Тешко е да се утврди колкаво е нивното вкупно богатство, но „Хафингтон пост“ излезе во јули оваа година со груба проценка дека тие се „тешки“ околу 115 милиони долари.

Антимаскерска мајка и татко на стерилитетот

Риза Ислам, Шери Тенпени и Рашид Бутар/ Фото: Социјални мрежи

Жената од која потекнува теоријата за штетноста на заштитните маски, со сите придружни тврдења за предизвикување проблеми со срцето и долгорочни последици за респираторниот систем, се вика Шери Тенпени. И таа е доктор. Накратко, секој пат кога некој ќе ви одржи лекција во банка или продавница за тоа како се убивате носејќи маска, знајте дека, дури и да не сте свесни за тоа, научил се од Шери. Според нејзиното мислење, маската му штети на имунолошкиот систем, па затоа не треба да се меша со оние на кои маската им ја ограничува слободата. Сепак, Шери Тенпени е родоначалник на друга теорија, која исто така е присутна во Србија – проблемот не е вирусот, туку во ПЦР -тестовите. Нема тест – нема вирус. Или: исклучете го телевизорот, ќе ја исклучите короната. Сите сме го слушнале ова безброј пати. Меѓутоа, нејзината, така да се каже, оригинална верзија е малку порафинирана: не тестирајте се себеси бидејќи Светската здравствена организација сака што е можно повеќе позитивни, па затоа издаде наредба до сите лаборатории во светот да ги прилагодат уредите за обработка на тестови до максимална чувствителност. На тој начин, вашиот брид ќе покаже и најмала трага од коронавирус и ќе ве „напишат“ позитивни иако сте здрави. Нема податоци колку е богата Шери Тенпени, но барем Фејсбук отстрани добар дел од содржината што ја објави.

Конечно, првиот на листата на ЦЦДХ што е целосно избришан од Фејсбук е Риза Ислам, креаторот на тврдењето дека вакцините предизвикуваат стерилитет. Со оваа теорија, Риза побрза во јуни минатата година кога бевме доста далеку од каква било вакцина (иако манијачки го следевме она што го правеа со Астра Зенека, што тогаш го нарекувавме „Оксфордска вакцина“). Тој доби инсајдерски информации од фармацевтската компанија „ГлаксоСмитКлајн“ (ГСК), според кои нивната вакцина, тестирана на 63 жени – предизвикала неплодност во 61. Изворот на Риза очигледно е многу познат, со оглед на тоа што ГСК веќе објави во јуни 2020 година дека нема ни да започнете со клинички студии врз луѓе, бидејќи нивниот кандидат за вакцина се покажал како неефикасен во студиите на животни. Пред само две недели, тие објавија соопштение во кое велат дека втората верзија на вакцината што ја прават, засега дава добри резултати. На мајмуни. Тие не кажаа ништо за стерилитетот кај мајмуните.

Сепак, Риза ја помина короната без многу проблеми, за само 48 часа, со елиминирање на целата цврста храна од исхраната и јадење само супа и куркума, и земање 4.000 милиграми витамин Ц на секои 4 часа (препорачаната дневна доза за возрасни е околу 1.000 милиграми). Ајде, тој веројатно немаше ниту ковид, но, уште поверојатно, оваа количина на витамин Ц што ја земаше, според сите студии, апсолутно мора да му предизвикала дијареа. Не е познато колку е богат Риза Ислам, но тоа е добро поткрепено со фактот дека заврши на суд на 32 -годишна возраст поради измама, ни помалку ни повеќе туку во здравствената заштита: во 2014 година тој беше уапсен заедно со неговата мајка, бидејќи тие оштетија приватен фонд за здравствено осигурување во рамките на Скиентолошката црква Меди Кал за 4 милиони долари претставувајќи се како доктори и издавајќи фактури на млади скиентолози за програма за детоксикација. Кога скиентолозите го избркаа, тој се приклучи на Организацијата на нациите на исламот. Сепак, неговото судење започна во јануари оваа година, па оваа организација се дистанцираше од него.

Сомнителна екипа

Бен Тапер, Кристијан Нортруп, Кевин Џенкинс / Фото: Социјални мрежи

На списокот на основоположници на лажни вести се и докторот Рашид Бутар, Ерин Елизабет (сопруга на Џозеф Меркола), Соер Г, од кои произлегоа лажните вести дека до март оваа година починале повеќе луѓе од вакцината „Фајзер“ отколку од ковид и неговите партнерката Кели Морган.

Теоријата за иверемектин (лек за болести на животните) како магичен лек против корона потекнува од гинеколог кој се сврте кон алтернативната медицина, Кристијан Нортап. Киропрактичарот Бен Трапер е човекот од кого потекнува теоријата дека вирусите не можат да преживеат во човечкото тело и дека короната е бактерија. Последен на листата е Кевин Џенкинс, деловниот партнер на Роберт Кенеди. Неговите теории не стигнаа до нас затоа што неговата целна група се Афроамериканците, а неговата теза е дека вакцините се наменети за истребување на оваа популација.

Ерин Елизабет, Соер Џи и Кели Броган/ Фото: Социјални мрежи

Сега кога гледаме дека речиси сите теории на заговор во врска со ковидот и вакцините доаѓаат од Соединетите американски држави, би можеле да се запрашаме што има врска со нас. Но, не смееме да заборавиме дека најголемите интернет платформи се исто така американски и дека сите ги користат. Во таа смисла, сигурно е дека фирмите Фејсбук, Гугл и Твитер се одговорни бидејќи тие се тие што им даваат простор на таквите луѓе. Но, постои нешто друго сигурно: може да има само 12 од нив, но според податоците за имотот на барем неколкумина кои знаат колку заработиле со ширење невистини, јасно е колку сето ова е првенствено бизнис , профитабилен, но и опасен.

Извор: Време

Видео на денот