17 C
Скопје

Tag : антиваксери

Живот Магазин Магазин слајдер Свет

Слободан Бубњевиќ: Антиваксерското оро потсетува на средновековниот танц на смртта

Слободен Печат
Новинарот Слободан Бубњевиќ, кој со години е фокусиран на пишување за науката, и уште од самиот почеток ја следи пандемијата на коронавирусот, се осврна на...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Очајна мајка објави шокантна фотографија: Ова е мојата Лена, таа има девет години и лежи во „Мишовиќ“ поради короната – слушајте ме вие што „имате право на свое мислење“

Слободен печат
Во борбата против антиваксрите, најдобар аргумент се зборовите на оние кои го почувствувале целиот интензитет на вирусот корона во нивна близина, оние кои со денови...
Регион

Еден од уапсените антиваксери во Србија бил вакциниран

Српската премиерка Ана Брнабиќ рече дека еден од петте уапсени антиваксери е вакциниран против корона вирус, пренесува Танјуг во неделата. „Од петтемина антиваксери кои беа...
Вести Регион

ВИДЕО: Словенските „антимаскери“ и „антиваксери“ се собраа во центарот на Љубљана: Мораме да одиме на скијање

Илинка Иљоска
Стотици Словенци кои не веруваат во препораките на здравствените работници и кои се сомневаат во постоењето на коронавирусот или во степенот на опасност од пандемијата,...
Вести Свет Слајдер

Предлог закон во Франција: Антиваксерите се соочуваат со забрана за користење на јавен превоз

Слободен печат
Лицата кои ќе одбијат да се вакцинираат против новиот коронавирус во Франција, може да се соочат со забрана за користење на јавниот превоз. Ова е...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Дете во САД почина од грип, мајка му слушала антиваксерски совети на Фејсбук

Слободен печат
Четиригодишно дете од сојузната американска држава Колорадо оваа недела починало од грип, откако неговата мајка слушала совети на една антиваксерска група на Фејсбук, во која...
Вести Свет

Пред точно 10 години е разоткриена најголемата измама во историјата на медицината

Слободен печат
Пред точно 10 години медицинското списание „The Lancet“ ја повлече измамничката студија на британскиот гастроентеролог Ендрју Вејкфилд од 1998 година која тврди дека вакцините предизвикуваат...
Вести Македонија

Наоѓаат ли антиваксерите поткрепа во некои прокламации на Руската прaвославна црква?

Кога деновиве пребарував некои извори во јавната комуникација на кои можеби се наслонуваат антиваксерите, кои како да подигнаа глава откако увидоа дека не можат да...
Вести Македонија

Владата ПОТВРДИ за финансирање на антивакцерското здружение

Слободен печат
Здравствените установи ќе имаат свои претставници на дискусијата на која ќе бидат презентирани научни и медицински факти за употребата и ефектите на вакцините, ќе аргументираат...