Драматични снимки од Париз: Гори познатата катедрала Нотр Дам! (ВИДЕО) - Слободен печат

Драматични снимки од Париз: Гори познатата катедрала Нотр Дам! (ВИДЕО)

Облаци од чад се креваат од грандиозната катедрала Нотр Дам во центарот на Париз. Се уште не се познати причините како настанал пожарот во Богородичната црква.

Ројтерс пренесува повикувајќи се на изјави од сведоци дека од врвот на катедралата се гледа густ дим, а оганот ги зафатил две камбани. Истиот извор јавува дека пожарот избил на таванот од катедралата.

Пожарникарите и останатите служби се на терен, а засега нема податоци за причините за овој инцидент ниту дали има повредени.

Богородичната црква се смета за најубавиот пример на француската готска архитектура. Се наоѓа на малиот остров на реката Сена.

 

Прочитај повеќе

Најмалку 31 лице го загуби животот во земјотресот во Турција

Слободен печат

Досега во Кина починаа 56 лица од коронавирусот

Слободен печат

Повредени полицајци и граѓани во немилиот настан во Подгорица

Слободен печат

Мираковски: Одржувањето на системите за мониторинг на аерозагадувањето треба да биде императив за државата

МИА

Над 30 лица го загубија животот во поплавите во Бразил

Слободен печат

Утрово десетти најзагаден град во светот е Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

one + one =

Прочитај повеќе

Без струја утре и задутре ќе бидат повеќе делови на Скопје

Слободен печат

Во Канада потврден прв случај на коронавирус

Слободен печат

Делницата Подмоље-Мислешево затворена за сообраќај

Слободен печат

Имотот на Маск во Тесла се зголеми за 1.7 милијарди долари

Слободен печат

Променливо облачно, од утре дожд и снег

Слободен печат