Доста со лагите! Колку всушност треба да трае „секс акцијата“? – Слободен печат
ЕспресоСекс

Доста со лагите! Колку всушност треба да трае „секс акцијата“?

Психологот истакнува дека некои луѓе имаат преголеми очекувања за сексуалниот живот, па затоа доживуваат и разочарувања.

Кога луѓето зборуваат за сексот, често се фалат дека трае цела ноќ или барем со часови. Но, колку навистина би требало да трае?

Истражувањата покажуваат дека жените највеќе уживаат во секуалниот однос кој трае 20 минути до половина час.

„Не е важно колку долго трае односот, важно е колку двајцата партнери се задоволни со него”, вели психологот и сексолог доктор Беки Спелман.

„За многумина, сексот не е само задоволство, туку интимност и блискост, па односот кој кратко трае можеби им претставува компромис за тоа колку блискост чувствуваат кон партнерот. Доколку дјавцата се задоволни, не е важно колку долго трае сексот”.

Психологот истакнува дека некои луѓе имаат преголеми очекувања за сексуалниот живот, па затоа доживуваат и разочарувања.

„Секој има различни очекувања. Некои парови го сакаат тоа на брзање и тоа ги исполнува со задоволство, други можеби мислат дека односот кој трае кратко е неуспех. Најважно е отворено да разговарате еден со друг за вашите потреби, за на време да ги решите проблемите, доколку ги има”, вели Спелман.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close