Доста со лагите! Колку всушност треба да трае „секс акцијата“?

Кога луѓето зборуваат за сексот, често се фалат дека трае цела ноќ или барем со часови. Но, колку навистина би требало да трае?

Истражувањата покажуваат дека жените највеќе уживаат во секуалниот однос кој трае 20 минути до половина час.

„Не е важно колку долго трае односот, важно е колку двајцата партнери се задоволни со него”, вели психологот и сексолог доктор Беки Спелман.

„За многумина, сексот не е само задоволство, туку интимност и блискост, па односот кој кратко трае можеби им претставува компромис за тоа колку блискост чувствуваат кон партнерот. Доколку дјавцата се задоволни, не е важно колку долго трае сексот”.

Психологот истакнува дека некои луѓе имаат преголеми очекувања за сексуалниот живот, па затоа доживуваат и разочарувања.

Прочитајте и...  Енди Гарсија вистински шармер и на 63 години – Дали би можеле да го препознаете денес? (ФОТО)

„Секој има различни очекувања. Некои парови го сакаат тоа на брзање и тоа ги исполнува со задоволство, други можеби мислат дека односот кој трае кратко е неуспех. Најважно е отворено да разговарате еден со друг за вашите потреби, за на време да ги решите проблемите, доколку ги има”, вели Спелман.

Прочитај повеќе

Бен Афлек за Џенифер Лопез рекол дека е „вистинското нешто“ и открил дека се уште е во контакт со поранешната вереница

Слободен печат

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Слободен печат

Во чии раце ќе заврши наследството на Кирк Дагас од 60 милиони долари?

Слободен печат

„Ти имаш 46 години?“ – Кејт Бекинсејл со фотка во бикини ги изненади сите! (ФОТО)

Слободен печат

БЕЗ 30.000 ЕВРА НЕ ОДИ ВО ШОПИНГ – Запознајте ја српската Шерон Стоун: Живееше живот како од бајките, а потоа и се случија ДВЕ СТРАШНИ ТРАГЕДИИ (ФОТО)

Слободен печат

БРИТАНЦИТЕ ШОКИРАНИ ОД СООПШТЕНИЕТО НА МЕГАН И ХАРИ – Таа е злобна и ќе биде уште полошо!

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет + 12 =

Прочитај повеќе

СЕ ПРИЛЕПИ ДО НЕГО И НЕ ГО ПУШТА – Марија Шерифовиќ во Америка ужива со НЕГО! (ВИДЕО)

Слободен печат

ГИ ИСТАКНА ГРАДИТЕ ВО ПРЕДЕН ПЛАН: Сања Кужет во ова издание се уште НЕ СТЕ ЈА ВИДЕЛЕ! Водителката НИКОГАШ ПОУБАВА! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ ЖАЛИ ПАРИ ЗА НЕА: Ќерката на Чола носи облека од 2.000 евра, а на Инстаграм често ПРОВОЦИРА! (ФОТО)

Слободен печат

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

Слободен печат

Џеј Ло со емотивна фотографија им го честиташе роденденот на своите близнаци (ФОТО)

Слободен печат

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат