Документи на ЦИА покажуваат: САД му помагале на Садам Хусеин во нападите со Иран - Слободен печат

Документи на ЦИА покажуваат: САД му помагале на Садам Хусеин во нападите со Иран

Во објавените документи се заклучува дека ЦИА тврдела дека Иран не може да дојде во посед на докази дека Ирак употребувал хемиско оружје, иако самата агенција имала такви докази.

Документи, кои неодамна ги објави американската разузнавачка агенција ЦИА, покажуваат дека САД му помагале на ирачкиот претседател Садам Хусеин додека го напаѓал Иран со боен отров во 1988 година, објави американскиот портал „Форин полиси“.

Според овој сајт, американската војска и разузнавачките служби знаеле за тоа и не направиле ништо за да ги спречат серијата напади со нервен гас. За време на војната со Иран во 1988 година, САД преку сателитски снимкии дошле до податоци дека Иран стратешки ќе напредува со тоа што ќе искористи дупка во ирачката одбрана, а американските разузнавачи на Ирачаните им откриле каде се распоредени иранските трупи, свесни дека силите на Хусеин ќе ги нападнат со хемиско оружје, вклучувајќи и со сарин.

Прочитајте и...  Милошоски најави средба со Русковска на која ќе и достави аудио материјал поврзан со „Рекет"

„Форин полиси“ посочува дека Иран употребил сарин во четири напади на почетокот на 1988 година, а нападите биле осмислени врз основа на американските сателитски снимки и го принудија Иран да седне на преговарачката маса. Но, воедно тоа беа и последните во серијата напади со хемиско оружје кои траеја неколку години и за кои знаела администрацијата на тогашниот претседател Роналд Реган. Долго време, американските власти негираа дека го вртеле погледот од ирачките хемиски напади, тврдејќи дека Хусеин никогаш не најавил такво нешто.

Во објавените документи се заклучува дека ЦИА тврдела дека Иран не може да дојде во посед на докази дека Ирак употребувал хемиско оружје, иако самата агенција имала такви докази.

Прочитајте и...  Ердоган отвора грандиозна библиотека во Претседателската палата: Ќе работи 24/7, а полиците се долги 200 километри

Прочитај повеќе

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Пешева од „Анима Мудни“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 1 =

Прочитај повеќе

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција