29 C
Скопје

Доктор Жарко Караџовски: Уште сум во болница, но има подобрување

Претседателот на Комисијата за заштита на населението од заразни болести доктор Жарко Караџовски уште е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, откако и тој и сопругата добија позитивни резултати на коронавирусот.

Доктор Караџовски за „Слободен печат“ вели дека има подобрување на неговата здравствена состојба.

-Уште сме во болница, со подобрување, ни рече тој.

Веќе единаесетти ден трае болничкото лекување на лекарот кој е на чело на Комисијата за заразни болести, а неговото лекување немало потреба да вклучи кислородна терапија, туку лекарства.

Министерството за здравство на четврти јануари годинава информираше дека Караџовски немал контакти со други лица од поширокото семејство, колеги од Институтот за јавно здравје ниту со членовите на Комисијата за заразни болести.

Поврзани вести

Претседателот на Собранието, Џафери се сретна со чешкиот министер за одбрана Метнар

Слободен печат

Државата за багателни цени сака да распродава земјоделско земјиште

Слободен печат

Во Тексас убиени двајца заменици шерифи

Владата ја одржа 69. седница, донесени повеќе одлуки

Слободен печат

ФОТО: Скопската зоолошка градина за првпат стана дом на џуџести крокодили

Слободен печат

Нетанјаху: Ќе ги засилиме нападите врз Хамас во Газа

МИА Агенција

Остави Коментар