8 C
Скопје

Доктор Жарко Караџовски: Уште сум во болница, но има подобрување

Претседателот на Комисијата за заштита на населението од заразни болести доктор Жарко Караџовски уште е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, откако и тој и сопругата добија позитивни резултати на коронавирусот.

Доктор Караџовски за „Слободен печат“ вели дека има подобрување на неговата здравствена состојба.

-Уште сме во болница, со подобрување, ни рече тој.

Веќе единаесетти ден трае болничкото лекување на лекарот кој е на чело на Комисијата за заразни болести, а неговото лекување немало потреба да вклучи кислородна терапија, туку лекарства.

Министерството за здравство на четврти јануари годинава информираше дека Караџовски немал контакти со други лица од поширокото семејство, колеги од Институтот за јавно здравје ниту со членовите на Комисијата за заразни болести.

Прочитајте и...  Сенатот ќе ја разгледа кандидатурата на Гарленд за главен обвинител на САД

Поврзани вести

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

САД на Јапонија и ги предаде таткото и синот кои му помогнаа на поранешниот претседател на „Нисан”, Карлос Госн да побегне во Либан

Слободен печат

Најмалку пет лица повредени во протестите во Багдад

Слободен печат

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Слободен печат

Даниловски: До лето или до есен во земјава ќе се стекне колективен имунитет

Слободен печат

Остави Коментар