До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко” објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик”, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

Саудиските власти денеска организираа посета на новинарите на постројките „Абкаик” и „Кураис” погодени од беспилотни летала и ракети, што предизвика потрес на глобалниот пазар на нафта.

Абкаик има капацитет да произведува до седум милиони барели на ден, од вкупното производство на Саудиска Арабија, кое во јули изнесуваше 9,65 милиони. Кураис има капацитет од околу еден милион барели нафта дневно и неговите резерви се проценуваат на 20 милијарди барели.

Тоа нафтено поле постојано често беше мета на милитантни групи. Бомбаши-самоубијци од Ал Каеда тврдат дека се обиделе, но не успеале да го нападнат комплексот во февруари 2006 година.

Прочитајте и...  Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Прочитај повеќе

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат