Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

По откривањето на нови случаи на инфекција, за првпат во повеќе од три месеци, во државата повторно се на сила вонредни рестриктивни мерки.

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека во случај на натамошно ширење на коронавирусот, таа ќе одлучи дали да го распушти Парламентот и да свика избори или да ги одложи.

По откривањето на нови случаи на инфекција, за првпат во повеќе од три месеци, во државата повторно се на сила вонредни рестриктивни мерки.

Официјални лица во Нов Зеланд ја испитуваат можноста вирусот да е увезен преку замрзната увезена стока затоа што еден од новозаразените работел во погон за замрзнување риба од Кина.

Сепак, официјалните лица во таа земја се убедени дека изворот на новите инфекции не е од локално потекло,  тие веруваат дека е од странство.

Сепак, епидемиолозите тврдат дека е речиси невозможно вирусот да се увезе преку замрзнати производи и најавија резултати од анализи од сите површини во погонот за замрзнување каде што работел заразениот работник.

Прочитајте и...  Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Ограничувањата во Оукланд се построги отколку во остатокот од земјата, затоа што на жителите на тој град им било наредено да не ги напуштат своите домови, освен кога одат за да купат намирници и лекови.

Прочитај повеќе

На полноќ завршува јавниот повик за субвенции за инвертер клими, досега 4.060 пријави

Слободен печат

Обвинение против скопјанец кој пред малолетните деца ја тепал сопругата со боксови

Бараа едно, најдоа друго: Руски и американски научници открија супстанца што наместо за ковид-19, би била ефикасен лек за канцер

Слободен печат

Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Слободен печат

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Членови на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци во „Титаник” не се сеќаваат дека донирале по 1.000 евра за партијата

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Протекоа“ документи за газдата на Челзи: Абрамович донирал на израелска група која гради населби на палестинска територија

Слободен печат

Ни претстои викенд со поројни дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Рот со порака до Британците: Драги пријатели во Лондон, престанете со игрите, времето истекува

Слободен печат

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат