Деспотовски: Зголемениот број на заразени се должи на неодговорното однесување на поединци

Јован Деспотовски од Фондот за иновации во отвореното студио на 24 анализа рече дека во овој период економијата е во втор план на сметка на ширењето на вирусот и дека луѓе се исплашени. Тој потенцираше дека зголемениот број на заразени се должи на неодговорното однесување.

-Секое запирање на економските текови, реално има своја цена и ние таа цена веќе ја гледаме и ќе ја гледаме допрва. Оваа бројка на заразени не е од вчера, не се од олабавувањето на мерките, туку се од неодговорното однесување на поединци во периодот кога требаше да се внимава, таа цена ќе треба да ја платиме, и тоа не државата, туку поединците и граѓаните- рече Депостовски.

Прочитајте и...  Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп пренесен во болница, се заканувал со самоубиство

Тој вели дека мерките не се задоцнети и дел од нив се реализираат. Првиот и вториот пакет на мерки беа насочени кон компаниите и во одреден дел се реализирани.

„Владата покажа дека може да биде вистински партнер на компаниите. Мора да најдеме начн со третиот метод на мерки да се вратат приходите – рече Деспотовски.

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП