Десеткуваната од повреди Македонија поразена од Австрија

Фудбалската репрезентација на Македонија е поразена од Австрија со 2:1 на претпоследниот натпревар во квалификациите за ЕП 2020. Победата ја однесе Австрија на континенталниот собир, додека Македонија има уште една шанса преку плејофот во Лигата на нациите, каде во март не очекува дуел со Косово во полуфиналето.

Во последниот натпревар од квалификациите, во вторник на Арената “Тодор Проески“, Македонија игра против Израел и со триумф ќе биде заверено третото место во групата, а пораз не носи на претпоследното место во групата.

Селекторот Игор Ангеловски на „Ернст Хапел“ стадионот изнесе шарен состав со двајца дебитанти поради проблемите со повреди и суспензии на дури седум стандардни репрезентативци, и реално не можеше да очекува чудо против мотивираната Австрија.

Прочитајте и...  „Од Солун до Загреб" – грчка иницијатива за заедничка иднина на балканските земји и Европа

Дека домаќинот е тргнат со сите сили во победата стана јасно уште во седмата минута кога Давид Алаба го отвори резултатот откако беше одлично проигран од Конрад Лајнер. До крајот на првиот дел, австријците предводени од Марко Арнаутовиќ имаа уште неколку одлични шанси за гол но не ги реализираа.

На вториот гол се чекаше до второто полувреме, поточно во 47 минута кога Лајнер зголеми на 2:0. Македонските фудбалери потоа се отворија, заиграа поофанизвно и преку дебитантот Влатко Стојановски имаше две одлични шанси за гол. Прво неговиот шут заврши крај стативата, додека во вториот обид со глава, голманот Шлагер го одбрани ударот.

Сепак, во последните секунди од средбата, Стојановски успеа дебито да го круниса со гол.

Прочитајте и...  Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Слободен печат

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!

Слободен печат

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет − дванаесет =

Прочитај повеќе

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат