Десет омилени филмови на големиот Федерико Фелини: Од Хичкок до Кјубрик!

Италијанскиот режисер и сценарист Федерико Фелини, се прослави како еден од највлијателните филмаџии на сите времиња.

Неговата богата кариера траела скоро 50 години, а Фелини изградил репутација како некој кој на единствен начин умее да ги спои фантазијата, друштвените теми и природата на човекот. Имал својствен пристап и сакал контроверзни наративи.

Филмовите на Фелини како што се „8 ½“, „La Dolce Vita“, „Nights of Cabiria“, „Juliet of the Spirits“ и „Fellini Satyricon“ му донеле 12 номинации за Оскар и нова фраза во филмската естетика „фелинијевски“.

„Кога ќе почнам филм, имам пред себе сценарио, но го менувам секој ден. Во него додавам она што ќе ѝ се случи на мојата имагинација тој ден. Тргнуваш на пат, знаеш каде ќе стигнеш, но не и што ќе се случи во меѓувреме. Сакаш да се изненадиш“ рекол тој.

Прочитајте и...  Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Кога барал инспирација за различни форми на уметничко остварување, Фелини секогаш многу искрено зборувал за тоа кој филм на друг режисер му помогнал во тоа. Еднаш бил запрашан да избере кои филмови тој ги смета за најдобри во историјата. Го направил тоа многу лесно, покажувајќи дека ги сака Куросава, Хичкок, Кјубрик и други.

Така настанала листата на омилени филмови на Федерик Фелини.

1. „The Circus“ од 1928 / „City Lights“ од 1931 / „Monsieur Verdoux“ од 1947 – Чарли Чаплин

2. Било кој филм за браќата Маркс или Станлио и Олио

3. „Stagecoach“ од 1939 – Џон Форд

4. „Rashomon“ од 1950 – Акира Куросава

5. „The Discreet Charm of the Bourgeoisie“ од 1972 – Луис Бунел

Прочитајте и...  Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

6. „2001: A Space Odyssey“ од 1968 – Стенли Кјубрик

7. „Paisan“ од 1946 – Роберто Роселини

8. „The Birds“ од 1963 – Алфред Хичкок

9. „Wild Strawberries“ од 1957 – Ингмар Бергман

10. „8½“ од 1963 – Федерико Фелини

Федерико Фелини починал на 31 октомври 1993 година.

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат