Tag : режисер

Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Почина британскиот режисер Алан Паркер: Неговите филмски остварувања освоија многубројни награди и долго ќе се памтат!

Слободен Печат
Еден од најуспешните британски филмски режисери, Алан Паркер, почина денеска на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Паркер има режирано голем број познати филмови, вклучувајќи „Bugsy...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Дејан Миличевиќ се бори со короната: Веќе никогаш нема да терам српски обичаи да се бакнувам за да се поздравам со некого!

Васко Спасоски
Дејан Милиќевиќ веќе две недели е во болница во Белград, каде што се лекува од коронавирусот. Во интервју за „Пинк“ тој вели дека сега се...
Културен печат

Разговори за театарот со Слаѓана Вујошевиќ: Потрага по нови форми

Тони Димков
Разговорите со театарските режисери Александар Поповски, Нела Витошевиќ и Ирена Стеријовска на 22 јули го отворија циклусот снимени „Разговори за театарот во време на пандемија“,...
Магазин Магазин слајдер Сцена Филм и ТВ

Десет омилени филмови на големиот Федерико Фелини: Од Хичкок до Кјубрик!

Слободен Печат
Италијанскиот режисер и сценарист Федерико Фелини, се прослави како еден од највлијателните филмаџии на сите времиња. Неговата богата кариера траела скоро 50 години, а Фелини...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Генц од Тетово го освои срцето на ќерката на Стивен Спилберг! (ФОТО)

Васко Спасоски
Ќерката на еден од најпознатите режисери во светот, Стивен Спилберг, Дестри Алин се сврши со нејзиното момче Генц Легранд, кој има потекло од Тетово –...
Вести Култура

Ристески: Ако сакаат да успеат, македонските филмаџии мора да играат по правилата на европската кинематографија (ВИДЕО)

Слободен печат
Новиот македонски игран филм „Снежана на крајот умира“, кој е во фаза на пост-продукција, е еден од осумте селектирани филма во програмата „Work in Progress“...
Забава Магазин Магазин слајдер

Од самото детство бил опседнат со смртта, во САД го споредувале со Енди Ворхол, а интелектуална Европа била маѓепсана од неговите претстави

Слободен печат
Роден е на 6 април 1915 во Вјелопоље, Полска, во годината на Манифестот на супрематизмот на Малевич, дадаистичкото движење започна година подоцна, во 1919 година...
Културен печат

Кинотека: Монографијата „Манчевски“ е достапна онлајн

Тони Димков
Монографијата „Манчевски“ во издание на „Арс ламина – публикации“ е достапна преку интернет-страницата на Кинотека. Заинтересираните ќе можат бесплатно да го симнат ексклузивното издание за...
Вести Култура

Витошевиќ: Решивме да го слушаме пулсот на времето и да одиме проактивно, „Илузии“ – прва онлајн претстава (ВИДЕО)

Слободен печат
Во четврток (11 јуни 2020), независниот „Wonderland Theatre“ од 20 часот ќе ја има својата прва театарска премиера онлајн. Претставата е насловена „Илузии“ и е...
Културен печат

Кинотека: „Златен објектив“ за Коле Ангеловски и Зорка Тодорова-Младеновиќ

Тони Димков
Актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката Зорка Тодорова-Младеновиќ се добитници на наградата „Златен објектив“ за 2020, одлучи Управниот одбор на Кинотеката на Северна Македонија....