Демерџиев: Бугарските граѓани на граница беа незадоволни, а не радикални

Иван-Демерџиев/ Фото: МИА

Двесте бугарски државјани беа блокирани на граничните пунктови со Северна Македонија на денот на празнувањето на Гоце Делчев во саботата на 4 февруари изјави вицепремиерот и министер за внатрешни работи на Бугарија Иван Демерџиев, според кого објаснувањето на македонската страна дека Бугарите не се пропуштени поради пад на системот се апурдни.

Бугарите беа блокирани во т.н „ничија земја“ откако беа обработени од нашите гранични органи и останаа необработени со часови од граничните власти на РСМ. Тоа кај нив предизвика незадоволство, но во никој случај радикални чувства – рече Демерџиев.

Тој потенцира дека граничните премини на Македонија кон Бугарија не функционирале на европско ниво, односно европскиот став за оваа прашање е дека граѓаните поминат непречено.

Македонското објаснување за доцнењето беше дека немаат струја, рече министерот, заради што ветил дека Бугарија ќе донира генератори.

Кога има апсурдни објаснувања за некоја ситуација, нормално е да се добие апсурдна понуда за помош. Ова е моја понуда. Тоа е знак дека мора да бидеме искрени во односите рече министерот за внатрешни работи.

Тој смета дека немањето политичка волја е вистинската причина што луѓето не биле примени во Македонија.

Потсетува дека при посетата на Скопје на почетокот на минатата недела дал јасен знак за подадена рака за соработка и ги посочил сите проблеми кои побарал да се избегнат при прославата на Гоце Делчев.

Она што беше непријатно во овој случај е што дел од проблемите што ги посочив не најдоа сила и волја да ги решат, со тоа што не дозволија многу бугарски граѓани да се поклонат на местото каде што се положени смртните останки на Гоце Делчев. Зборовите, делата и ветувањата се разидоа рече Демерџиев.

Тој додаде и дека Бугарија во повеќе наврати покажала дека нападите врз бугарските културни клубови, јазикот на омразата, нападот врз охриѓанецот Христијан Пендиков предизвикуваат провокации, кои пак предизвикуваат контрареакции и ако не го запреме овој бран, тој ќе се претвори во лавина и ќе ги попречи целите што ги имаат двете земји“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот